Opozice zuří: Vláda projídá daně, neinvestuje

Praha - Občanská demokratická strana odmítla podpořit levicovou vládou navržený rozpočet na příští rok. Podle předsedy ODS Petra Fialy rozpočet nepomáhá dalšímu růstu a prosperitě. Vláda si v době ekonomického růstu chce půjčit 100 miliard korun a současně při tom omezuje investice, snižuje výdaje na vědu a výzkum a podporuje jen státní úředníky a růst byrokratického aparátu.

Petr Fiala řeční na 24. kongresu ODS
doporučujeme

„Vláda tvrdí, že rozpočet je prorůstový. Prorůstový je ale jenom v tom, že podporuje zvětšování byrokratického aparátu vlády a dává víc peněz na provoz ministerstev. Ve skutečnosti ale rozpočet omezuje investice, omezuje výdaje na vědu a výzkum. Co vláda vybere, to projí, rozdá, místo toho, aby investovala a řešila problémy, kterým česká společnosti čelí," říká Petr Fiala.

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, upozorňuje, že občanští demokraté usilovali o zkvalitnění rozpočtu alespoň dílčími pozměňovacími návrhy: „Prosazovali jsme víc peněz na kulturu – na provoz knihoven, na rozvoj památek, na hudební festivaly. Prosazovali jsme také víc peněz na vědu a výzkum, například na zapojení českých vědců i průmyslu do vesmírných projektů. Chtěli jsme také více peněz pro Ústav pro studium totalitních režimů, jehož rozpočet vláda omezila a dál normalizuje a likviduje jeho provoz. Všechny naše rozumné a prorůstové návrhy však levicová vládní koalice odmítla," říká Zbyněk Stanjura.

„Vláda si nehezky zahrává s budoucností naší země a jejích občanů," konstatuje Jan Skopeček, ekonomický expert ODS. „Schválený rozpočet na příští rok je rozhazovačný, neodpovídá možnostem naší ekonomiky a prohlubuje strukturální potíže našeho hospodářství i samotných veřejných financí. Jinak nelze navržený 100 miliardový schodek a nárůst mandatorních výdajů na astronomických více jak 700 mld. Kč v době ekonomického růstu hodnotit. Místo toho by vláda měla využít stávající období ekonomického oživení k postupnému vyrovnání rozpočtu a řešení strukturálních potíží naší ekonomiky," dodává Jan Skopeček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama