Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe? Zeman "lobboval", známe výsledek

Praha - Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska se na summitu v Praze shodli na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů a cest. Miloš Zeman se snažil přesvědčit Polsko a Rakousko o výhodách kanálu Dunaj-Odra-Labe. Jak dopadl?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Každý z přítomných prezidentů podle Zemana přispěl do diskuse svým dílem. "Věčným tématem je mimo jiné spojení Prahy přes České Budějovice s Lincem, Brna s Vídní, dopravní spojení směrem na polské hranice a dále na Wroclaw (Vratislav)," uvedl na dnešní tiskové konferenci k tématům týkajících se Česka.

Dále se podle Zemana diskutovalo například o možném prodloužení francouzských rychlíků TGV z Frankfurtu nad Mohanem do regionu střední Evropy. Zatím jsou ale podle něj takové úvahy v podobné fázi jako úvahy na vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, o němž hovoří jako o svém snu.

Český prezident zopakoval, že se připravuje studie proveditelnosti kanálu a že pokládá za předčasné chtít nyní od ostatních prezidentů jasné vyjádření podpory. Poděkoval za ni ale svému polskému protějšku Bronislawu Komorowskému. Polský prezident poznamenal, že tento ambiciózní projekt vnímá zatím jako myšlenku, jako ideu. Polsko se podle něj na myšlence podílí revitalizací své říční plavby. Obecně hospodářské využití řek založené na zásadách udržitelného rozvoje podporuje.

Rakouský prezident Heinz Fischer uvedl, že si projekt po čtvrteční návštěvě výstavy dokáže lépe představit. Vodní cesty jsou podle něj důležitou součástí infrastruktury, ale konkrétní odpovědi bude podle něj možné dát až na základě konkrétních podkladů.

Zdroj: YouTube

Prezidenti se dále bavili o propojení dopravní infrastruktury ve střední Evropě v severojižním směru. "Cílem je přitom podpořit ekonomický růst, a tím zvýšit podíl regionu na prosperitě a konkurenceschopnosti celé Evropy," stojí v prohlášení. Slovenský prezident Andrej Kiska na tiskové konferenci uvedl, že v dopravě toho středoevropský region musí od pádu železné opony ještě hodně dohánět, zejména z hlediska vzájemného spojení.

Prezident Slovinska Borut Pahor v jednáních zdůraznil význam slovinského přístavu Koper pro středoevropský region. Dnes také ocenil, že bylo Slovinsko na schůzku V4 přizváno. Pro zemi je to podle něj důležité. Rozšíření tradičních setkání o dva prezidenty ocenil také Fischer, podle něhož se řada problémů nedá řešit jen v národním rámci a zároveň diskuze o nich na půdě osmadvacítky už nemůže být dostatečně podrobná.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vtrhla do sídla Středočeského kraje, jde po podezřelých smlouvách

25.06.2019 15:15 Aktualizováno Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od dnešního rána zasahují na…

Lobista Horáček je Tonda Blaník v realitě, upozorňuje komentátor

25.06.2019 14:51 V kauze shánění kompromitujících materiálů na politickou konkurenci Andreje Babiše (ANO) z dob, kdy…

Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

25.06.2019 14:14 Aktualizováno Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle prezidenta Miloše Zemana…

Čtou jen slevové letáky a titulky, pustil se do voličů ANO známý režisér

25.06.2019 14:10 Aktualizováno Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama