Buňka ČSSD v Duchcově zrušena, Vandas zuří: Pohrdání voliči

Praha - S buňkou ČSSD v Duchcově, která uzavřela koalici mimo jiné s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), je konec. Vedení sociální demokracie ji zrušilo. Reakce DSSS přišla záhy.

ČSSD
doporučujeme

"Dnes jsme přijali jasné rozhodnutí. Ústřední výkonný výbor jednoznačně svým hlasováním tuto koalici odmítl s tím, že je pro sociální demokracii hodnotově nepřijatelná. Vyzval také tři duchcovské zastupitele za sociální demokracii, aby ze strany vystoupili," řekl premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Dodal, že rozhodnutí o zrušení buňky podpořila naprostá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti nebyl nikdo, několik členů se hlasování zdrželo. Podle Sobotky tak ČSSD vyslala jasný signál české veřejnosti, že se stranami jako DSSS nelze na jakékoliv úrovni spolupracovat.

Výbor dnes v této souvislosti diskutoval i o opatřeních, která je potřeba přijmout ke zlepšení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Sobotka mezi nimi zmínil posílení bezpečnosti, vyčlenění prostředků na integraci vzdělávacího procesu či prosazování zvýšení minimální mzdy, "aby se v naší zemi vyplatilo pracovat".

Sociální demokracie si dnes také připomněla 25 let novodobé činnosti strany. Sobotka v té souvislosti uvedl, že pro ni je do budoucna velmi důležité, aby si udržela svoji hodnotovou orientaci založenou na myšlence sociální spravedlnosti a demokratického hodnotového systému.

Sobotka už dříve řekl, že duchcovskou buňku je třeba zrušit, protože její postup je v rozporu s programem sociální demokracie a se zásadami, které strana prosazuje. Je proti tomu, aby ČSSD na jakékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter. V Duchcově se loni konali hned několik protiromských akcí.

Tomáš Vandas, předseda DSSS, se proti rozhodnutí grémia ČSSD ohradil. "Dělnická strana sociální spravedlnosti považuje rozhodnutí Ústředního výkonného výboru ČSSD – zrušit svoji duchcovskou organizaci za koalici s DSSS – za důkaz pohrdání svými členy a voliči v Duchcově, kteří o složení koalice rozhodli svými hlasy v demokratických volbách," stojí v prohlášení, které obdržela redakce EuroZpráv.cz.

"Ukazuje se, že panu Sobotkovi nevybuchují pouze sklady ve Vrběticích, ale i jeho vlastní strana, a nakonec musel rozpuštění duchcovské buňky prosadit demokraticky formou diktátu, když toto odmítla učinit krajská organizace v Ústeckém kraji. Pokud socialisté tímto způsobem dobrovolně vyklízejí pole v neklidném regionu, je na řadě DSSS, aby na troskách socialistů začala stavět s podporou voličů, o které nemá vládní strana zájem," uvedl Vandas.

Témata: ČSSD | dsss
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama