Kde to bouchne příště? Hejtmani chtějí být na zasedání Bezpečnostní rady státu

Praha - Exploze ve Vrběticích není jen lokální problém, rizikových oblastí je více. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce problematiku skladování munice řešit i s hejtmany.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) předtím ČTK sdělil, že Sobotku v pondělí požádá, aby se hejtmani mohli 22. prosince zúčastnit zasedání Bezpečnostní rady státu.

"Určitě stojím o to, abychom vedli debatu i s kraji. Nevidím v tom problém, protože koneckonců ta situace, kterou chce vláda řešit, se dotýká celé České republiky. Tady totiž nejde jenom o Vrbětice a Vlachovice, tady jde o to, abychom změnili systém kontroly a nakládání s municí v celé zemi. Já ten systém pokládám za nevyhovující z hlediska právního zajištění," reagoval Sobotka na Haškův požadavek. Problém spatřuje především v tom, že s municí ve velkém rozsahu nakládají soukromé subjekty.

Hejtmani chtějí vyzvat ministry obrany a vnitra, aby jim poskytli informace, jestli se na území krajů nacházejí státní nebo soukromé sklady zbraní a munice. "Premiér v pátek vyhlásil, že se uskuteční Bezpečnostní rada státu. Jako hejtmani na ní chceme být, protože jsme předsedové bezpečnostních rad krajů," uvedl Hašek.

Hašek zároveň připomněl, že se už dva roky snaží vyřešit situaci v Bořím lese na Břeclavsku, kde se od druhé světové války nachází rozesetá munice. Stát na vyčištění lesa v minulosti neměl peníze.

V Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války továrnu Muna, v níž vyráběli granáty a bomby pro wehrmacht. Po celou dobu okupace byly z továrny expedovány dělostřelecké náboje střední a velké ráže, ale také munice do velkorážových kulometů a protiletadlových kanónů. Z dělostřeleckých nábojů byly v největší míře zastoupeny náboje tříštivé, trhavé, tříštivotrhavé, protibetonové a protipancéřové, v poněkud menší míře střely zápalné, dýmové a kumulativní (průpalné), dále pak časovací a šrapnelové. Pokud se týká ráží, nejvíce se vyráběly střely ráže 75 mm, 122 mm a 152 mm. V menší míře pak střely ráže 85 mm, 51mm a dělostřelecké minometné granáty ráže 82 mm. Ke všem dělostřeleckým střelám se samozřejmě vyráběly zapalovače všech tehdejších typů a druhů podle účelu použití (rozbušné, roznětné a časovací). Dalším produktem byly zápalkové šrouby do dělostřeleckých nábojnic větších ráží. V malé míře byly vyráběny pancéřové pěsti a ruční granáty. Naopak ve velkém množství byly vyráběny tzv. nasazovací rakety, neboli „Stiel-granaten", informuje kvhmz.webnode.cz.

Oblast osvobodila v dubnu 1945 Rudá armáda, která továrnu vyhodila do povětří. Munice je proto rozesetá všude okolo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama