Binec na kultuře: Ministerstvo nedodržuje vlastní pravidla, zhrozil se NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na to, jak Ministerstvo kultury poskytovalo v letech 2011 až 2013 dotace na kulturní aktivity. Kontroloři zároveň prověřili čerpání těchto dotací u 82 projektů celkem 19 příjemců dotací. Zkontrolovali finanční prostředky za víc než 80 milionů korun a nedostatky zjistili u dotací za 15,5 milionu korun. NKÚ proto podal v osmi případech oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně příslušnému finančnímu úřadu. Ministerstvo některé nedostatky již napravuje, brání se ale také tím, že v kultuře je někdy obtížné stanovit přesně kvantifikovatelná kritéria pro hodnocení projektů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo kultury v kontrolovaném období každoročně podpořilo přibližně 60 procent předložených projektů a žadatelům o dotace proplatilo v průměru 37 až 50 procent z původně žádané sumy. Celkové roční výdaje ministerstva na podporu kulturních aktivit z Programu podpory významných a mimořádných kulturních akcí se pohybovaly od 384 do 414 milionů korun. Dotace poskytovalo šest různých odborů ministerstva a tři samostatná oddělení. Tyto organizační jednotky však nepostupovaly jednotně ani při vedení evidence žadatelů a dotací, ani při samotném rozdělování dotací.

Ministerstvo například nevytvořilo rovné podmínky pro všechny žadatele o dotace. U některých výběrových dotačních řízení totiž nestanovilo kritéria, podle kterých měly být projekty hodnoceny. A když kritéria stanovilo, nebyla většinou měřitelná, a tedy ani porovnatelná. Někteří žadatelé o dotaci nevěděli s dostatečným předstihem, podle čeho bude ministerstvo jejich projekty posuzovat.

"NKÚ objevil i případy, kdy si ministerstvo sice nastavilo podmínky pro poskytnutí dotace, pak je ale samo nedodrželo. Jednalo se například o podporu Hudebnímu informačnímu středisku, o.p.s., z níž šlo se souhlasem ministerstva na mzdové náklady přes 41 procent proplacených peněz. Podle pravidel, která si ministerstvo samo nastavilo, je možné na mzdy využít maximálně 15 procent z poskytnutých peněz," sdělil Odbor komunikace NKÚ.

Psali jsme:  

Při kontrole konkrétních projektů kontroloři narazili na nedostatky v žádostech o dotace, porušování dotačních podmínek i porušování některých právních předpisů. Například obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum v žádostech o dotace na roky 2011, 2012 i 2013 neuvedla informaci o převodu části dotace na zahraničního partnera, nenaplnila tematický okruh nebo nesplnila podmínku minimálního podílu spolufinancování z vlastních prostředků.

Společnost FILMFEST Písek zase postupovala nehospodárně, když si najala kanceláře za cenu 8 400 korun na metr čtvereční a rok a část nájemného platila z dotace od Ministerstva kultury. Cena v místě obvyklá se přitom pohybuje kolem 1 600 korun na metr čtvereční a rok.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o předchozí kontrolované období 2011 - 2013, jsme samozřejmě připraveni zohlednit vytýkané nedostatky při novelizaci vnitřních předpisů a jejich důsledném dodržování. Již letos byla zahájena kompletní elektronizace účetnictví, jejíž absence byla ze strany NKÚ vytýkána," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Helena Markusová. Dodala ale, že zejména v oblasti živého nelze projekty hodnotit jen dle výkonnostních, tedy ekonomických kritérií.

Ministerstvo kultury má podle mluvčí centrální evidenci příjemců, kteří nemohou obdržet dotaci proto, že tu z předchozího roku řádně nevyúčtovali. "Administrativní pochybení neznamená vždy porušení právních předpisů ani příslušných usnesení vlády, jimiž se poskytování dotací řídí," uzavřela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama