Kalousek opět promluvil. A stojí to za to

Praha - Státní rozpočet na rok 2015 se schodkem 100 miliard označil exministr financí Miroslav Kalousek za projídací. Podle něj bylo zřejmé, že si ho vládní koalice prosadila, považuje ale za trapné, že vláda nebyla schopná říci, proč rozpočtem zhoršuje stav veřejných financí.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, první místopředseda
doporučujeme

"Když jsem ministrovi financí ukazoval jím podepsaný text, kde se praví, že stav veřejných financí se zhoršuje, on stejně řekl, že se nezhoršuje. Jeho nezajímají fakta. On se prostě rozhodne tvrdit, že bílá zeď je černá, a je to. Horší ale je, že to nezajímá ani žádné noviny. Kdybych se takhle choval já jako ministr financí, tak by mě novináři rozvěsili po kusech na stromy," uvedl Kalousek v rozhovoru pro časopis Týden.

Dodal, je v tuto chvíli velmi zajímavé sledovat, kdo vlastně řídí Českou republiku. "Oficiálně se má za to, že je to vládní koalice. Ale ve skutečnosti je to jednoznačně Andrej Babiš," domnívá se exministr a dává příklad: "My jsme se kupříkladu snažili zvýšit rozpočet ministerstva kultury o několik milionů, aby mohl přežít festival Pražské jaro. Celý rozpočtový výbor to jednomyslně podpořil. Pak se ale Andrej Babiš rozhodl, že to projít nemá, a tak předseda rozpočtového výboru i ministr kultury prosazovali, aby tento návrh neprošel. Poslechli pana Babiše," tvrdí.

Za úspěchem hnutí ANO podle něj stojí profesionální marketing, který jim funguje i bez programu a bez idejí. "Tím druhým a vážným důvodem je současná úroveň svobody informací. Tak třeba jsem si nikde nepřečetl důkladné informace o historii impéria Andreje Babiše. O tom, kde se vzala jeho ekonomická moc. Neumím si představit, že by se dříve něčemu takovému silné investigativní redakce deníků a televizí nevěnovaly. Jenže dnes je to tabu. Téměř se o tom nesmí mluvit," posteskl si.

Dnešní svět podle něj nestojí na tom, jestli byl lepší Kalousek, nebo Babiš. "Za dvacet let nebude nikdo vědět, kdo to byl Kalousek, a také pevně doufám, že nikdo nebude už vědět, kdo to byl Babiš. Podstatné je, co se děje s veřejnými financemi, a to, že se tomu nikdo seriózně nevěnuje. Je velmi úsměvné, že informace o vývoji veřejných financí jsou obsaženy přímo ve vládním návrhu zákona," uvedl v rozhovoru.

Tvrdí, že v roce 2015 bude zhoršování pokračovat. "To píše ve svém návrhu ministr Andrej Babiš. Jistěže mu to připravili odborníci a napsali tam prostě pravdu. Zřejmě jim ještě nikdo neřekl, že pravda se psát nesmí. Neumím si vůbec představit, že by mi dříve novináři zejména ekonomických redakcí odpustili jeden jediný negativní ukazatel," postěžoval si Kalousek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama