Jourová chce ANO přesvědčit o kvótách, s vládou se bude scházet pravidelně

Praha - Evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová se bude jednou za čtvrt roku scházet s českou vládou, aby ji informovala o evropských záležitostech a žádala o podporu pro své návrhy.

Věra Jourová, česká eurokomisařka
doporučujeme

Česká eurokomisařka to dnes řekla novinářům po prvním setkání s bývalými kolegy z vlády od doby, co se ujala funkce v Bruselu. Ministry z domovského hnutí ANO chce přesvědčit, aby podpořili směrnici EU o zastoupení žen v dozorčích radách, kterou česká vláda především kvůli nesouhlasu ANO nepodpořila.

"Je to jedna z věcí, u kterých jsem dnes ráno vládu požádala o podporu, pro kterou si přijdu někdy během dalších šesti měsíců, protože bych se ráda v té věci posunula," uvedla Jourová. Bude se snažit získat také podporu Německa, Nizozemska a dalších zemí, které směrnici zatím nepodpořily. Tato jednání by se měla uskutečnit během ledna a února, aby partnery přesvědčila do březnové rady v Rize.

Připustila přitom, že v Česku chce primárně jednat s ministry za hnutí ANO, jehož byla donedávna první místopředsedkyní a které na rozdíl od ČSSD směrnici odmítá. "Já jsem na to byla připravená, že může nastat tato situace, protože hnutí ANO bylo dlouhodobě proti takzvaným kvótám," uvedla eurokomisařka. Na setkání s bývalými stranickými kolegy se prý těší.

Přesvědčit je chce mimo jiné argumentem, že směrnice EU je nesprávně zjednodušovaná, že pouze stanovuje kvóty na zastoupení mužů a žen v dozorčích radách. "Kromě toho, že je ekonomické mít dobrý 'mix' (pohlaví v radách), je na pováženou, že při 55procentním zastoupení žen ve společnosti máme šest procent zastoupení v dozorčích radách. Speciálně v Česku je to číslo hodně nízké," uvedla další argumenty.

To, že se nesnažila změnit názor ANO a dalších odpůrců unijní směrnice už dříve, nepovažuje Jourová za chybu. "Věděla jsem, že je tam širší nesouhlas a že to bude chtít svůj čas. A ten jsem si chtěla dopřát i ve vztahu k České republice," poznamenala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama