Zemanův důležitý muž promluvil. Čtěte, co prozradil na prezidenta

Praha - Ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt se po boku prezidenta Miloše Zemana pohybuje takřka denně. Prozradil například, že si z něj prezident dělá legraci, ale že glosuje i sám sebe.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Forejt má jako ředitel hradního protokolu pod kontrolou většinu technicko-organizačních věcí, počínaje žárovkami na lustrech přes správné fungování dveří až po to, kde má kdo správně stát. "Určitá pořádkumilovnost ve mně vždy byla a zůstává dodnes. Já nemám chvíle, kdy bych se ráno probudil a tápal, co budu dělat. Když se jede na dovolenou, tak tři týdny předtím vytáhnu papír a tužku a píšu si, co se bude dít. Chci vědět přesně, kdy se co bude odehrávat," prozradil deníku Blesk.

Přiznal, že nejnáročnější zahraniční cesta byla ta do Číny. "Tam bylo stěžejní datum, protože Čína přijímá v průběhu roku mnoho návštěv. My jsme termín státní návštěvy znali pouze měsíc a půl dopředu. To je na evropský standard krátká doba pro přípravu," dodal v odpovědi na otázku, jesli existuje nějaké pravidlo, které by definovalo, čím se má prezident ze zahraničních cest vracet, čímž redaktor narážel na fakt, že zpět z Číny letěl soukromým letadlem.

Přiznal, že Hrad může vzbuzovat představu pohádkového prostředí, kde jsou králové, princezny a konají se zde krásné slavnosti. "Na druhou stranu vyvolává podezření, že se tady nezabýváme ničím jiným, než jak nalíčit past jeden na druhého a vytěžit z toho co nejvíc. My se ale hlavně snažíme poskytovat zázemí pro výkon funkce pana prezidenta a nevypisujeme soutěže, kdo je nejmocnějším úředníkem. Určitá napětí zde přirozeně jsou, to nepopírám, ale nemyslím, že v době adventu je nutné o nich hovořit," řekl deníku.

Pro Forejta je důležitý vztah, který šéf protokolu musí mít s prezidentem. Měl ho podle svých slov i s prezidentem Klausem, se Zemanem ale mají oba rádi stejné věci. "Dokážeme si dlouho povídat o nejrůznějších historických událostech, o postavách, které je tvořily, o dějinných zápletkách. Pan prezident má o historii nejen velký zájem, ale také hluboké znalosti. Čas, který spolu trávíme v rozhovoru, plyne velmi rychle," prozradil.

Není tajemství, že si s prezidentem tyká, a že si z něj Zeman dělá legraci, bez které by jejich práce postrádala osobní notu. "Pan prezident rád glosuje, ale on glosuje i sám sebe. A to velmi velkoryse. Toho si vážím," uvedl.

A co říká na vulgarity, pronesené Zemanem v Hovorech z Lán? "Nabyl jsem přesvědčení, že v mnohém se věnovala pozornost více formě, nikoliv obsahu Asi to nebylo úplně tak, jak to mělo být. Pan prezident tím chtěl říci něco, všichni se věnovali tomu, jak to řekl, ale ta podstata se ztratila," prozradil Forejt.

Témata: Miloš Zeman
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama