Co se děje v SPO? Rozhodnutí Zlínského kraje je prý podivné

Zlín - Rada Zlínského kraje jmenovala v pondělí ředitelem Domova pro seniory v Loučce na Zlínsku krajského zastupitele Dalibora Maniše (SPO). Funkce se má ujmout od ledna. Jeho stranický kolega, náměstek hejtmana Lubomír Nečas, to označil za odměnu za Manišovu podporu rozpočtu na posledním zastupitelstvu, kdy Maniš a radní František Čuba hlasovali v rozporu se zbylými zastupiteli SPO. Maniš se proti jeho slovům ohradil.

František Čuba

"Na politickém klubu jsme se domlouvali, že rozpočet nepodpoříme. Pan Maniš se s námi nemohl shodnout, protože byl teprve včera jmenován do funkce ředitele sociálního zařízení. Předpoklad je, že pokud by nepodpořil rozpočet, tak by jmenovaný nebyl. Samozřejmě to spolu souvisí," řekl dnes ČTK Nečas. Někdejší dlouholetý starosta města Valašské Klobouky Maniš jeho tvrzení označil za nesmysl.

Výběrové řízení, v němž uspěl mezi sedmi kandidáty, bylo podle něj v listopadu. Zastupitelé schvalovali rozpočet minulou středu. "Pan Nečas je nešťastník. Může si vykřikovat, co chce," řekl ČTK Maniš. Uvedl, že jako starosta sestavoval 16 rozpočtů města a krajský rozpočet na příští rok hodnotí jako solidní. "Neviděl jsem na něm nic závadného," řekl Maniš, jenž letos do městského zastupitelstva už nekandidoval.

Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) radní respektovali závěry výběrové komise, která dlouholetého starostu do funkce doporučila. "Nic bych v tom nehledal. V čem jsme my, lidé, kteří jsme obětovali hodně energie a času pro politiku a pro druhé, kráceni na svých právech, že bychom se nemohli účastnit výběrového řízení? Přihlásil se, uspěl, ve výběrové komisi byli odborníci," řekl ČTK Mišák.

Nečas na krajském zastupitelstvu uvedl, že Strana práv občanů nepodpoří rozpočet mimo jiné proto, že v něm chybí peníze na stavbu nové budovy interny ve vsetínské nemocnici. Koalici by v tom případě hrozilo, že bez čtyř hlasů SPO rozpočet neprojde. Zbylí koaliční partneři ČSSD a KSČM mají totiž jen 21 hlasů z celkových 45. Rozpočet ale kromě Maniše podpořil i krajský radní Čuba (SPO) a čtyři přítomní zastupitelé opoziční ODS.

Podle Nečase SPO nyní čeká jednání s koaličními partnery. Klub SPO se navíc promění. Maniš jako ředitel krajské příspěvkové organizace bude muset zastupitelstvo opustit, rezignaci na mandát před říjnovými volbami avizoval v případě svého zvolení senátorem i Čuba. "Vystupovali bychom jednotněji," řekl Nečas. Situace v koalici by se podle něj měla vyřešit během čtvrt roku. Po zastupitelstvu podle něj SPO již situaci konzultovala s opozicí.

Mišák považuje jednání Nečase a dalšího zastupitele SPO Josefa Nováka, kteří nepodpořili krajský rozpočet, za neobvyklé. "Neslouží jim to ke cti, ale to je asi tak všechno. Časem se začne zastupitelstvo dělit na ty, co chtějí pracovat a přestanou honit stranické tričko. Ti, co chtějí, aby se dobré věci posouvaly dopředu, je podpoří. A ti, kteří se potřebují zviditelnit za každou cenu, je nepodpoří, protože díky tomu se třeba dostanou do novin," uzavřel Mišák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje