MPSV neprodloužilo výjimku klokánkům. Skončí děti na ulici?

Praha - Ministerstvo práce neprodlouží výjimku, podle níž mohlo v klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. Resort tak nevyhověl odvolání Fondu ohrožených dětí (FOD), který tato zařízení provozuje. Co bude s dětmi?

Ilustrační foto

"Žádné dítě, které je v klokáncích Fondu ohrožených dětí, neskončí na ulici nebo v jiném zařízení. Tato zařízení jsou ale určena pro krátkodobou a okamžitou pomoc. Provozují je i jiné organizace. Od krajů jsme zjistili, že větší kapacitu nepotřebují," uvedla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Zákon se stanovením maximálního počtu dětí v zařízení platí od loňska. Jeho cílem je podle ministryně postupně nahradit velké domovy menšími rodinnými a přátelštějšími zařízeními i pěstounskou péčí. Podle záměru by v klokáncích a podobných domech děti také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti.

Na úpravu podmínek měly domovy celý minulý rok. Fondu se v šesti klokáncích počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do letošního května. Ministryně ji pak prodloužila do konce roku. Týkalo se to klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a Praze 10. Výjimku do konce června 2015 teď dostalo jen hostivické zařízení, počet míst však musí snížit ze 48 na 38.

V klokáncích, jichž se výjimka týkala, je podle Vodičkové 263 míst. Celkem by jich mělo zůstat 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců, fond by musel podle své šéfky propustit 60 lidí a na odstupném vyplatit sedm milionů. S rozkladem ale neuspěl.

Podle ministryně budou moci děti v klokáncích zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by už ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu. "Očekávám, že se kapacita příští rok upraví. Pokud ne, následovala by jiná opatření," dodala ministryně. Další kroky ale neupřesnila.

Klokánky mají pověření MPSV jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, proto mohou přijímat děti na základě žádosti rodičů, soudního rozhodnutí (předběžné opatření nebo rozsudek), žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí i na základě žádosti samotného dítěte či osoby, která malé dítě nalezne opuštěné nebo v jiné krizové situaci. V těchto případech mohou děti v Klokánku zůstat i proti vůli rodičů až do té doby, než soud rozhodne o předběžném opatření. Většina přijatých dětí má stejnou anamnézu jako děti přijímané do ústavní výchovy – zanedbávání, domácí násilí, neschopnost zajistit řádnou péči, týrání, zneužívání, bytové důvody, a někdy i hospitalizace osamělého rodiče či svěření dítěte za účelem zajištění náhradní rodinné péče.

Klokánky mají nepřetržitý provoz, proto mohou kdykoli přijmout i novorozence, jejichž matky tají těhotenství a porodí mimo zdravotnické zařízení. První Klokánek byl otevřen v Žatci v září 2000.

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Související:

Právě se děje