Sociální demokraté před ´89? Nejsme jako oni. A dnes?

KOMENTÁŘ - „Nejsme jako oni“ není pouze hleslo z listopadových dnů roku 1989, ale často je používali i představitelé sociální demokracie v dobách, kdy sedali v opozičních parlamentních lavicích. Změnilo se však něco, když lavice opoziční vyměnili za vládní?

37. sjezd ČSSD - Kongresové centrum GONG Ostrava
doporučujeme

„Nejsme jako oni a až zvítězíme ve volbách a ujmeme se vlády, nebudeme dělat podobné kroky," zapřísahali se představitelé sociální demokracie, když z opozičních lavic kritizovali své vládní předchůdce v ministerských křeslech. Volby přišly, sociální demokraté již rok tvoří nejsilnější část vládní koalice a skutečnost? Sliby často zůstaly jen sliby a jede se vesele dál ve stejných kolejích.

Stačí si připomenout jen tři skutečnosti, v nichž sociální demokraté při každé možné příležitosti kritizovali předchozí vlády a slibovali, že oni budou postupovat jinak. Ať se jednalo o plošné výměny úředníků na ministerstvech po volbách, výši odměn státních úředníků, vytvoření stabilního prostředí pro podnikatele. To byly sliby. A skutečnost?

Tsunami, které zadulo vedoucími místy na ministerstvech, si vskutku v ničem nezadalo s orkány, které na stejných místech řádily po předchozích změnách vlád. Jen málokterý vyšší úředník byl uznán schopným toho, aby mohl pracovat pod novými ministry. Ostatní, byvše uznáni za naprosto neschopné, se museli poroučet.

Když ministři Rusnokovy vlády dokázali ještě překonat své předchůdce ve výši přidělených odměn svým spolupracovníkům, bouřili opět sociálně demokratičtí kandidáti na ministerské sesle a zapřísahali se, že oni budou výrazně střídmější. Rok se s rokem sešel a výsledek? Výše ministerských odměn vzrostla o další desítky milionů korun.

Nic proti tomu, pokud si je příslušní lidé zasloužili, ať je dostanou. Kde jsou ale sliby tehdy adeptů na ministry, že oni budou zacházet se svěřenými financemi zodpovědně? Odpověď je nabíledni v duchu slavné věty majora Halušky z neméně slavných Černých baronů: „Čo bolo, to bolo, terazky som majorom." Neboli jinak řečeno, ministrům se přece nesluší připomínat jejich sliby z doby, kdy ještě ministry nebyli.

A podnikatelé opět v nejistotě s daněmi

A zbývá stabilita podnikatelského prostředí. Je polovina prosince a řada firem a podnikatelů dosud stále neví, jaké vlastně budou mít příští rok sazby daní. Tedy konkrétně daně z přidané hodnoty, kde dosud nejsou zcela jasné sazby některých položek. Což je přesně stejný stav, který sociální demokraté bouřlivě odsuzovali před dvěma lety u Nečasovy vlády a hrdě se bili v prsa, že za jejich vlády podobný stav možný nebude.

A ejhle, je tu. A navíc pikantní v tom, že příslušné vládní návrhy odmítl Senát, v němž má současná vládní koalice většinu. Možná je poslanci stihnout ještě letos znovu projednat, možná je podepíše i prezident, ale podnikatelé opět neví, na čem jsou.

Je to vše jako již obehraný kolovrátek. Před volbami sliby horem dolem a po volbách se toho jede ve starých kolejích. Jenže o výsledku voleb rozhoduje právě množství daných slibů. Vypadá to, že v mnohém není ani současná vládní koalice výjimkou.

Témata: ČSSD | komentář
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama