Kdy bude doceněn Havel? Schwarzenberg prozradil

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus označil svého předchůdce Václava Havla, od jehož smrti uplynou ve čtvrtek tři roky, za "reformního komunistu". Současným prezidentem Milošem Zemanem je Havel zase označován za utopistu. Na prvního českého prezidenta ale zavzpomínal i jeho někdejší kancléř Karel Schwarzenberg.

1. máj 2014 TOP 09, Praha - Petřín, Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany
doporučujeme

Podle Klause Havel zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, i přesto, že z ní podle Klause sám tyl. Naopak Zeman tvrdí, že Havel kvůli svým ideálům neviděl skutečné problémy, jako třeba rozkrádání státního majetku v 90. letech. "On dokonce tomu tunelování dlouhou dobu bezelstně přihlížel," připomínají Lidové noviny Zemanova slova.

Bývalý Havlův kancléř a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se ale domnívá, že doba, kdy bude Havel doceněn, teprve přijde. Kdy? "Až odejde generace, která přes sbírání čestných doktorátů a silná prohlášení se snahou na sebe mediálně upozornit nedosáhla věhlasu Václava Havla," řekl deníku Schwarzenberg.

Podobný názor zastává i disident a politik Alexandr Vondra. "Jsem si jistý, že v naší zemi zatím není přínos Václava Havla doceněn, ale že se to v budoucnosti změní k lepšímu," tvrdí.

Deník dále uvádí, že tři roky od smrti Václava Havla se u nás stále více projevuje odklon politiků od ideálů, které Havel prosazoval. "Důraz na lidská práva a podporu disidentů v nedemokratických režimech se postupně vytrácí ve prospěch toho, čemu Miloš Zeman říká "ekonomická diplomacie"," píší noviny s tím, že kromě současné hlavy státu tento přístup zastává i sociální demokracie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama