Šabatové se nebojím, vzkazuje Bělobrádek. Pak prozradil, čeho ano

Praha - Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek se veřejného ochránce práv Anny Šabatové nebojí. Uvedl to v reakci na článek v deníku MF Dnes, podle kterého se KDU-ČSL bojím ombudsmanky, muslimských šátků a homosexuálů

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
doporučujeme

Bělobrádek na stránkách deníku podotýká, že KDU-ČSL je proti tomu, aby ombudsman mohl samostatně podávat návrhy na rušení zákonů k ústavnímu soudu. "Dnes tak může jako jednotlivec učinit pouze prezident. Ostatní ústavní činitelé (jímž ombudsman není) pouze kolektivně," připomíná.

Pokládá to za přílišný zásah do rovnováhy rozdělení moci a upozorňuje na to již delší dobu. "Tedy už předtím, než se začalo mluvit o hidžábech, či o sňatcích homosexuálů, což jsou causy, s nimiž dost nepochopitelně autor naše legislativní stanovisko spojuje," uvádí.

Následně se Bělobrádek svěřil, že mu nevadí šátky, ale vadily by mu burky, protože znemožňují identifikaci. "A co se týká adopcí dětí homosexuálními páry, pak v této věci nemá ombudsman naprosto žádné kompetence. Nejprve by musely obě komory parlamentu třípětinovou většinou odhlasovat změnu článku 32 ústavní Listiny základních práv a svobod, který zakotvuje zvláštní ochranu rodiny a rodičovství," dodává.

Z těchto důvodů podle svých slov netuší, proč by v této věci měl mít nějaký strach z Anny Šabatové. "Ostatně KDU-ČSL jí aktivně pomohla je zvolení ombudsmankou a v té době jsme samozřejmě její postoje dobře znali," podotýká šéf lidovců.

"KDU-ČSL je známá tím, že dlouhodobě hájí lidská práva a úřad ombudsmana pokládáme za důležitý prvek v jejich ochraně. To ovšem neznamená, že budeme souhlasit se změnou zákona, která je podle nás nesystémová a zbytečná (ústavní žaloby kvůli diskriminaci jsou možné již dnes)," uvádí dále.

Závěrem Bělobrádek opakuje, že Anny Šabatové se opravdu nebojí. "Bojíme se předsudků lidí, kteří neznají naše skutečné názory, ale zato vytvářejí spiklenecké teorie o tom, co vše nás údajně „děsí". Msta ale není naším programem," uzavírá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama