Rasistická DSSS? Vandas podal trestní oznámení na Sobotku

Praha - Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas dnes podal trestní oznámení na premiéra vlády ČR a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Důvodem jsou jeho výroky na adresu DSSS v souvislosti s uzavřením duchcovské koalice, kterou tvoří spolu s DSSS právě ČSSD a KSČM. Premiér dnes ČTK sdělil, že si za svými názory stojí.

Tomáš Vandas
doporučujeme

„Vzhledem k tomu, že premiér Sobotka se neomluvil za své výroky, v nichž opakovaně označil DSSS za stranu s rasistickým a fašistickým charakterem, dopustil se podle mého názoru trestného činu, a je na orgánech činných v trestním řízení, aby věc prošetřily," řekl Tomáš Vandas.

"Premiér Sobotka je podezřelý ze spáchání trestného činu pomluvy podle § 184 odst. 2, a trestného činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, podle § 356 tr. zákoníku,když bezdůvodně a ve snaze poškodit členy řádně registrované, demokratické politické strany, označil DSSS za stranu rasistickou a fašistickou. Cílem těchto výroků je vyvolat nenávistnou kampaň proti straně, která má odlišné politické plány a cíle než-li ČSSD, které je pan B. Sobotka předsedou, uvádí se v textu trestního oznámení," uvedlo tiskové odělení DSSS.

"Já jsem přesvědčen o tom, že není možné, aby sociální demokracie na kterékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter, a to nepochybně Dělnická strana je," řekl Sobotka v pátek novinářům. V sobotu pak ústřední výkonný výbor sociální demokracie buňku v Duchcově zrušil.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama