Rasistická DSSS? Vandas podal trestní oznámení na Sobotku

Praha - Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas dnes podal trestní oznámení na premiéra vlády ČR a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Důvodem jsou jeho výroky na adresu DSSS v souvislosti s uzavřením duchcovské koalice, kterou tvoří spolu s DSSS právě ČSSD a KSČM. Premiér dnes ČTK sdělil, že si za svými názory stojí.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Tomáš Vandas
doporučujeme

„Vzhledem k tomu, že premiér Sobotka se neomluvil za své výroky, v nichž opakovaně označil DSSS za stranu s rasistickým a fašistickým charakterem, dopustil se podle mého názoru trestného činu, a je na orgánech činných v trestním řízení, aby věc prošetřily," řekl Tomáš Vandas.

"Premiér Sobotka je podezřelý ze spáchání trestného činu pomluvy podle § 184 odst. 2, a trestného činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, podle § 356 tr. zákoníku,když bezdůvodně a ve snaze poškodit členy řádně registrované, demokratické politické strany, označil DSSS za stranu rasistickou a fašistickou. Cílem těchto výroků je vyvolat nenávistnou kampaň proti straně, která má odlišné politické plány a cíle než-li ČSSD, které je pan B. Sobotka předsedou, uvádí se v textu trestního oznámení," uvedlo tiskové odělení DSSS.

"Já jsem přesvědčen o tom, že není možné, aby sociální demokracie na kterékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter, a to nepochybně Dělnická strana je," řekl Sobotka v pátek novinářům. V sobotu pak ústřední výkonný výbor sociální demokracie buňku v Duchcově zrušil.

Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Soud v ní shledal xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozval se Babiš. Podepsal by milost sám pro sebe? Zeman ho moc nepotěšil...

20.09.2019 14:18 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se nechce vyjadřovat k výroku prezidenta Miloše…

Zeman kašle na rovnost před zákonem? ČSSD dopálil výrok o abolici pro…

20.09.2019 14:17 Aktualizováno Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček by považoval zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) ze…

Výrok o abolici otřásá Českem. O co Zemanovi opravdu jde? Politolog…

20.09.2019 12:54 Aktualizováno Na voliče hnutí ANO by případná prezidentova abolice pro premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 12:08 Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama