Dusno na úřadu práce, náměstek Marksové zvažuje žalobu. Zakročí Sobotka?

Praha - Vývoj v úřadu práce je podle protikorupční organizace Transparency International ČR (TIC) znepokojující. Poukazuje na personální i jiné změny a nejasné směřování instituce, ale také na možnou korupci.

Úřad práce

Po odvolání generální ředitelky úřadu práce si totiž její náměstek Josef Střítecký stěžoval na to, že dostal z ministerstva práce nabídku vysokého odstupného, aby i on z funkce odešel. Transparency International žádá premiéra, aby situaci prověřil. Ministerstvo práce se dnes proti tvrzením ohradilo. Zvažuje, že na Stříteckého podá trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) šéfku úřadu práce Marii Bílkovou odvolala náhle v říjnu. Zdůvodnila to rozdílným pohledem na směřování úřadu. Podle ní byly také problémy s komunikací a přibývalo pracovníků hlavně ve vedení úřadu, ne v terénu. Postup Marksové překvapil mnohé opoziční i koaliční politiky.

Podle TIC náměstek Marksové Jan Marek začátkem listopadu Stříteckého vyzval, aby na vlastní žádost z funkce odstoupil "s garancí finančního vyrovnání". Měl dostat trojnásobek platu a roční odměny, uvedla TIC. Dodala, že má o nabídce záznam. Zajímá ji, z jakých peněz měl Střítecký takové odstupné dostat. Podotkla také, že obsazovat posty v úřadu práce může jen vedení této instituce, ne náměstek ministerstva. Ten prý také úkoloval podřízené Stříteckého, podle TIC tím dlouhodobě porušoval etický kodex resortu práce a "měla by být vyvozena jeho osobní pracovně právní odpovědnost". O případu už dřív psaly Lidové noviny, nyní i Mladá fronta Dnes. Ta dnes uvedla, že měl Střítecký za odchod z funkce dostat 700.000 korun.

Reakce ministerstva práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ohrazuje proti tvrzením obsaženým ve
středečním článku deníku Mladá fronta Dnes „700 tisíc za odchod z funkce. Úředník ministryně práce oznámil úplatek". Přestože MPSV poskytlo autorce článku Jitce Vlkové podrobné vyjádření náměstka pro zaměstnanost Jana Marka i ministryně Michaely Marksové, téměř celý text je postaven na tvrzeních náměstka ÚP ČR Josefa Stříteckého.

Josef Střítecký do funkce náměstka pro zaměstnanost Generálního ředitelství ÚP ČR nastoupil bez výběrového řízení „Tvrzení o nabídce ve výši půl milionu a tři platy považuji za naprosto nehorázné. Pan náměstek mohl být v souladu se zákoníkem práce kdykoliv odvolán", uvedl Jan Marek. „K jeho práci jsem měl opakovaně výhrady a ty jsem mu při našem jednání sdělil. Z mé strany jsem považoval za korektní, že mu svoji nespokojenost sdělím mezi čtyřma očima. Protože pan Střítecký je už v důchodovém věku, nabídl jsem mu čistě ze své dobré vůle, zda nechce odstoupit sám. Za odstoupení ale naprosto nebyl důvod nabízet jakoukoli finanční odměnu. Mojí snahou bylo, abychom našli racionální řešení, a současně jsme si vyjasnili, na co má v případě ukončení pracovního poměru nárok. Jeho návrh na rezignaci ze zdravotních důvodů jsem proto akceptoval. V dalších dnech pan Střítecký normálně pracoval a komunikoval.," dodal náměstek Marek. „Informace pana Stříteckého jsou naprosto lživé, a proto zvažuji podat na něj trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu."

„Z důvodů, které uvádí náměstek Marek, jsem považovala za vhodné, aby byl pan Střítecký ihned odvolán. Pan náměstek Marek mě pak informoval o nabídce, že pan Střítecký může odstoupit sám. Nabídku jakýchkoli peněz nad rámec toho, na co je nárok ze zákona, považuji za absurdní," uvedla v prohlášení zaslaném redaktorce Mladé fronty Dnes ministryně Marksová.

V závěru článku dále zaznívá informace, že „nejde o ojedinělou personální výměnu na ÚP ČR, kdy po odvolání ředitelky Marie Bílkové ministerstvo ruší ředitelská místa a přesouvá jednotlivé kompetence – personalistiku a IT, pod kontrolu náměstka Marka". I k tomuto poskytlo MPSV redaktorce vyjádření, ze kterého ale redaktorka bohužel nepoužila ani slovo. „Odvolání pana Radoslava Bulíře jsem považovala za stejné nutné jako odvolání pana Stříteckého. Pan Bulíř byl vyhozen kvůli skandálu z Ministerstva financí a bez mého vědomí byl přijat paní bývalou ředitelkou Bílkovou do funkce ředitele IT odboru, který do té doby na Generálním ředitelství neexistoval," dodala ministryně. 

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje