Mírnější typ vězení pro exsenátora Nováka? Soud dnes rozhodl

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud dnes rozhodnul o žádosti někdejšího senátora ODS a bývalého starosty Chomutova Alexandra Nováka o přeřazení do mírnějšího typu věznice. Zda mu vyhověl ale mluvčí soudu Marcela Trejbalová na dotaz ČTK neřekla. Okresní soud v Litoměřicích v listopadu Novákově žádosti vyhověl, státní zástupce ale podal stížnost. Novák si odpykává čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku.

Bývalý starosta Chomutova Novák se měl podle tamějšího okresního soudu hlásit ve věznici v Praze na Pankráci 6. prosince, jenže místo toho ve stejný den přijel do teplické nemocnice, kde ho údajně hospitalizovali.
doporučujeme

"Krajský soud v této věci rozhodnul. Do doby, než bude usnesení doručeno stranám ale nebudeme věc blíže komentovat," řekla ČTK Trejbalová. Novák požádal o přemístění z věznice s dozorem do věznice s dohledem. Ve své žádosti argumentoval tím, že výkon trestu pro něj má výchovný účinek. Ve vězení se podle vychovatelů chová řádně, má i kázeňské odměny. Podle litoměřického soudu tak splnil veškeré podmínky pro přeřazení do mírnějšího typu vězení.

Státní zástupce ale podal stížnost s tím, že Novákovo chování není zcela bezproblémové. Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. Policie případ vyšetřuje. Státní zástupce Zdeněk Hammer už dříve potvrdil, že jeho stížnost souvisí právě s tímto případem. "Souvisí to s tou věcí, mimo jiné," řekl ČTK Hammer.

Novák žádal i o podmínečné propuštění z vězení. Litoměřický soud v létě žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud argumentoval především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, policejním vyšetřováním i tím, že ve vězení nenosil předepsaný oblek. Podle televize Nova ale Novák žádost o propuštění stáhnul. Vyjádření litoměřického soudu ČTK zjišťuje.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák starostou Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama