Klaus a Pithart mají jasno: Z Česka mizí demokracie

Praha - V Česku se vytrácí pluralitní demokracie, shodli se dnes při představení knihy 25 let poté exprezident Václav Klaus a bývalý šéf Senátu Petr Pithart. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského se rozpadá celá euroatlantická civilizace.

Václav Klaus, prezident ČR
doporučujeme

"Myslím, že všichni vzdycháme, že minimálně od roku 2010 nebo někdy se tento systém standardní politické, pluralistické, na politických stranách založené demokracie vytrácí," řekl na tiskové konferenci Klaus. Kritizoval zejména "nepolitickou politiku" a účast různých hnutí na politickém procesu. Hnutí se podle něj snaží nahrazovat klasické politické strany.

"Dnes jsme stále ještě liberální demokracie, také mám pocit, že začíná být ohrožována," poznamenal Pithart. "Jsme tržní ekonomika s určitými vadami. Pracujeme na tom, abychom byli právní stát," doplnil. Rychetský pak hovořil rovnou o "postmodernistické rozpadající se euroatlantické civilizaci".

Pitharta naproti tomu rozdílnost názorů nepřekvapila, má za to, že přispívají ke kvalitě knihy. Také Rovenský věří, že díky tomu dílo nabídne plastický obraz dobových událostí. Rychetský poznamenal, že on se naopak Klause zastal, když hovořil o kupónové privatizaci, která podle něj tehdy byla řešením z nouze. "Nebyl proto nikde žádný recept, žádný vzor," poznamenal s tím, že tak bylo nemožné hledat inspiraci jinde.

Na dotaz z publika ohledně malé role odborů při privatizaci Klaus řekl, že vláda tehdy odbory vnímala jako nebezpečnou převodní páku komunistické strany, a neměla proto nejmenší zájem se jich na něco ptát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama