Chyba Nečase a Schwarzenberga? Senátor se pustil do nápravy

Praha - Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach dnes předloží novelu zákona, která zavede placení nemocenské již od prvního dne nemoci. Jak sám Škromach podotýká, jedna se o nápravu kroku bývalých pravicových vlád.

Zdeněk Škromach /ČSSD/, místopředseda ČSSD a Senátu
doporučujeme

"Právní úprava hmotného zabezpečení zaměstnanců v době dočasné pracovní neschopnosti nemůže podléhat změnám podle vývoje ekonomické a sociální situace, musí být stabilní... Je nepřijatelné, aby se základní sociální práva stávala předmětem kupčení a prostředkem k vyrovnávání státních financí," uvádí Škromach k návrhu v důvodové zprávě.

"Je čas se zase vrátit ke konkrétním potřebám lidí. A tak dnes předkládám novelu zákona, která zavede placení nemocenské již od prvního dne nemoci. Jeden z drobných kroků nápravy po pravicových vládách Nečase se Schwarzenbergem. Hezký den a držte mi palce," uvedl k tomu senátor na Facebooku.

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců do práce chodí i během nemoci. 39 procent z nich se totiž bojí, že by s nemocenskou nevyšlo, a 28 procent za sebe nemá záskok. Sedm procent zaměstnanců se bojí výpovědi. Vyplývá to z průzkumu portálu Prace.cz.

"Chodit do práce během chřipky nebo virózy je bezohledné zejména vůči kolegům, i když můžeme chápat, že pokles příjmů je zejména u profesí závislých na provizích nebo spropitném výrazný. I manažer by měl zasáhnout. Situace, kdy lehne s chřipkou najednou celé oddělení, pro něj bude velice nepříjemná," uvedla k nedávnému průzkumu pro ČTK Hana Kostovičová z Prace.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama