Kalousek varuje před zdaněním hazardu. Toto bude následovat

Praha - Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí varuje před zdaněním hazardu, které prosazuje ministerstvo financí. Nově se mají danit hazardní hry 40ti procenty a loterie 30ti procenty. Současné zdanění je nastaveno na jednotnou sazbu 20 procent

Miroslav Kalousek /TOP 09/, první místopředseda strany
doporučujeme

Už v říjnu ministerstvo představilo návrh zákona o hazardu, který výrazně zpřísňuje podmínky pro tento druh činnosti. Návrh omezuje hlavně hrací zařízení, automaty by měly zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel.

TOP 09 upozorňuje, že jako první ministr financí za dvacetiletou historii prosadil právě Kalousek zdanění hazardu, a to na 20 procent. Kalousek nyní upozorňuje na možná rizika, která plynou z nového návrhu Ministerstva financí.

Domnívá se, že zvýšená sazba u hazardu a loterií nemusí vést ke zvýšení výnosů, protože se přestane vyplácet legálně podnikat. "Jsem velmi skeptický k tomu, že to takhle bude fungovat. Obávám se, že značná část hazardního průmyslu odejde buď do šedé, nebo černé zóny. Společenský problém se tak nesníží, co se sníží, budou výnosy," říká k možným rizikům konceptu ministerstva financí exministr Miroslav Kalousek.

Nové zdanění hazardu a loterií platit od začátku roku 2016, do té doby ale bude nutné provést detailní analýzu dokumentů, ze kterých Ministerstvo financí při stanovování sazby vycházelo. "Budeme chtít vidět analýzy a dopadové studie. Je potřeba ty sazby nastavit rozumným způsobem, aby se ještě vyplatilo legálně podnikat," dodal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Proti je i Okamura

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura rovněž tvrdí, že vyšší zdanění hazardu nic neřeší. "Více peněz pro naše děti - tak dnes uvedlo ministerstvo financí návrh na vyšší zdanění hazardu. Stejná věc se dá pojmenovat více jmény. Peníze, které chce ministerstvo vybírat, jsou peníze od lidí závislých na herních automatech – lidí, kteří jsou podle moderní diagnostiky nemocní. Lidí, kteří kvůli své patologické závislosti o peníze okrádají nejen sebe, ale také své rodiny, a kteří často nakonec okrádají své sousedy, své město a končí ve vězení za peníze daňových poplatníků nebo páchají sebevraždy," uvedl v tiskové zprávě.

"Před stoletím se státy celého světa rozhodly, že nebudou prodávat závislým narkomanům drogy, protože profitovat z něčího neštěstí je nemorální. V případě hazardu nejde o nic jiného - stát bere peníze, které pochází z neštěstí druhých, z jejich ožebračování, ze závislosti nemocných na nic nepřinášejícímu hazardu - navzdory tomu se stále snaží stát pokrytecky tvářit, že jde naopak o bohumilou činnost - vždyť ty peníze dáme na děti, na sport," podotkl Okamura.

"Ne - my primárně nepotřebuje více peněz na sport - my přece potřebujeme, aby statisíce sociálně ale i duševně slabých přestaly ruinovat sebe a své okolí. Jediné, co k tomu vede je plošný celostátní zákaz výherních hracích automatů a jejich internetových obdob. Hnutí Úsvit v tomto smyslu již podalo novelu zákona, kterou již projednala vláda, a příští rok ji bude projednávat Parlament," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama