Vláda bude řešit, co s odpady

Praha - Vláda se v pondělí vrátí k novému Plánu odpadového hospodářství, který by měl dalších deset let určovat, jak nakládat s odpady. Minule přerušila jeho projednávání kvůli sporu ministerstva životního prostředí a Českého statistického úřadu ohledně zpracování odpadových dat.

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí
doporučujeme

Ministr Richard Brabec (ANO) nepřipouští, že by plán tentokrát kabinet neschválil, dohady se podle něj netýkají strategie. K obsahu dokumentu mají nicméně stále výhrady ekologové, firmy i obce.

"Rozdíl, který je mezi podkladovými čísly staťáku a našeho systému, už zmizel i z podmínek Evropské komise. Ani tak už se na to neváže schválení Operačního programu Životní prostředí," řekl Brabec ČTK.

ČSÚ se s ministerstvem už několik měsíců pře o to, kdo z nich bude posílat odpadová data do Bruselu, a stěžuje si na nátlak ministerstva. To MŽP popírá. Ministerstvo posílá data bruselskému Generálnímu ředitelství Životního prostředí, zatímco ČSÚ do lucemburského Eurostatu. Za ČR tak vznikají dvojí a značně odlišné údaje.

S ředitelkou ČSÚ se Brabec prý shodl, že odpadový plán ve svých cílech a konkrétních krocích se na původ dat neváže. Cíle by zůstaly stejné. Na začátku ledna se mají nicméně zástupci ministerstva a ČSÚ setkat v Eurostatu, kde budou problém řešit. Brabec ho chce podle svých slov vyřešit do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Rozpory ohledně statistiky trvají skoro už pět let, tento rok se ale vyhrotily.

Na nový odpadový plán se dlouho čekalo. Předchozí trval od roku 2003 deset let, byl prodlužován a skončí letos 31. prosince. Součástí navrhovaného dokumentu je poprvé i Program předcházení vzniku odpadů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Stát plánuje pro neziskovky na rok 2022 dotace 8,5 miliardy

11.06.2021 16:36 Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama