Jak Praha využívá eurodotace? Zjištění NKÚ jsou skandální

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na to, jestli byly dotace z programu Praha - Konkurenceschopnost v letech 2007 až 2013 poskytovány a čerpány účelně, hospodárně, efektivně a v souladu s právními předpisy. Kontroloři prověřili 17 projektů dvanácti různých příjemců dotací za celkem jednu miliardu korun, což představuje zhruba 19 % výdajů proplacených všem příjemcům dotací v rámci tohoto operačního programu. Praha 11 chce zjištěné závady řešit s orgány činnými v trestním řízení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejzávažnější chyby kontroloři odhalili u projektu Revitalizace nevhodně využívaných ploch v Praze 11, na který příjemce dotací získal z Evropské unie a státního rozpočtu celkem 33,4 milionu korun. V rámci tohoto projektu mělo být rekultivováno 63 nefunkčních a nevyužívaných dětských hřišť, další tři dětská hřiště měla být rekonstruována a projekt zahrnoval i přeměnu okrasných nádrží před vchody do bytových domů na Jižním Městě na zelené plochy.

"Městská část Praha 11 si nechala z dotací proplatit práce za 10,5 milionu korun, aniž by kontrolorům prokázala, že dodavatel tyto práce skutečně odvedl. Například u revitalizace hřišť odvezl dodavatel na skládku 362,8 m3 železobetonu, městské části přitom vyfakturoval vybourání 3 255 m3 tohoto materiálu. Podobně dodavatel fakturoval i v případě víceprací a bouracích prací," uvedl Odbor komunikace NKÚ.

"Budeme to samozřejmě řešit, a to společně s orgány činnými v trestním řízení, je třeba z toho vyvodit osobní zodpovědnost," řekl nový starosta Prahy 11 Jiří Štyler (HPP11). Podle Štylera vítězná firma dokonce nebyla ve výběrovém řízení nejlepší. "Nebyla nejvýhodnější podle parametrů výběrového řízení," dodat Štyler, který byl v minulém volebním opozičním zastupitelem a řadu kroků tehdejšího vedení kritizoval.

Z operačního programu Praha - Konkurenceschopnost byl podpořen i projekt za 8,6 milionu korun, v rámci kterého vznikl systém pro automatické informování a varování občanů Prahy prostřednictvím krátkých textových zpráv. Žadatel o dotaci v projektové dokumentaci počítal s tím, že po třech letech bude systém využívat 4 až 8 tisíc uživatelů. Ve skutečnosti se do systému informování a varování do konce třetího roku jeho fungování přihlásilo jen 444 občanů, institucí a firem, takže náklady na jednoho uživatele přesáhly 19 tisíc korun a byly šedesátkrát vyšší, než autor projektu předpokládal.

Řadu nedostatků kontroloři zjistili i na úrovni řízení a kontroly operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Šlo například o nedostatečné oddělení funkcí při kontrole projektů, u kterých bylo příjemcem dotací hlavní město Praha, nedostatečné prověřování, zda nedochází k dvojímu financování projektů, nebo chyby při ověřování žádostí o platbu.

"NKÚ doporučil organizačně oddělit zaměstnance, kteří kontrolují program, od těch, kteří mají na starosti jeho správu a poskytování evropských peněz, případně dokonce dotace z programu čerpají," dodala mluvčí NkÚ Olga Málková.

Témata: nkú | dotace | Praha
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama