Další šikana z EU? Europoslanec vysvětluje důvody

Praha - "Další údajně „hloupý a nesmyslný“ zákaz či příkaz měl vzejít z EU. Podle nového nařízení totiž musí i české restaurace zákazníky informovat o alergenech vyskytujících se v podávaných jídlech. Konkrétně se má jednat o 14 alergenů, u nichž je nejpravděpodobnější vznik nežádoucí reakce s možností velkých zdravotních problémů. Na první pohled se může zdát, že jde o další nesmyslnou buzeraci provozovatelů i zákazníků, nicméně stoupající počet alergiků hovoří o opaku," píše ve svém komentáři europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Evropská Unie

Evropské nařízení nepřišlo jen tak z ničeho nic. Vzniklo na základě dohody Komise, Rady složené z jednotlivých států (samozřejmě včetně České republiky) a za přispění odborné diskuse nejen na půdě Evropského parlamentu. Nejde tak o záležitost, na které bychom se opět aktivně nepodíleli nebo ji nepřipomínkovali, jak někteří politici v Česku rádi tvrdí s odvoláním na zlý Brusel.

Nic nového pod sluncem

Zmíněné evropské nařízení také není nic nového pod sluncem. Podobné nařízení už roky platí bez jakýchkoli problémů v řadě západoevropských států. Například v Rakousku je to součást řady jídelních lístků více jak dvacet let a nevidím na tom vůbec nic špatného. Naopak, rozhodnutí o tomto nařízení je zcela pochopitelné, protože pomůže řadě lidí s alergiemi ke kvalitnímu životu.

Mě osobně (stejně jako mnoha dalších lidí) se takové nařízení netýká, protože mohu sníst téměř cokoliv. Ale ti, kteří mají např. bezlepkovou dietu, by prostě normálně nemohli jít do restaurace, aniž by jim hrozilo nebezpečí újmy na zdraví. Vyšší informovanost o složení jídla nikomu neuškodí a alergikům prospěje.

Solit a kořenit EU nezakázala

Pokud budete číst někdy o tom, že Evropská unie zakázala solit či kořenit nějaká jídla, je to nesmysl. Stejně jako je naprostá pitomost tvrdit, že nás EU tímto nařízením nějak omezila. Jedná se pouze o další ukázku naší české blbosti, kdy dotahujeme věci ad absurdum. Tak už to bývá, když se snažíme být papežštější než papež. Jako například s bezdotykovými bateriemi, které po nás nikdo nechtěl. Ale to už je zase jiný příběh..., píše Tomáš Zdechovský.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje