Schwarzenberg přiznal: Mrzí mě, že nejsem prezident. Bude znovu kandidovat?

Praha - Neúspěšný kandidát na prezidenta a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se domnívá, že hlava státu Miloš Zeman dělá chyby. Snaží se podle něj odvést řeč od důležitých věcí a nelíbí se mu jeho výroky o finlandizaci Ukrajiny.

1. máj 2014 TOP 09, Praha - Petřín, Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany

V rozhovoru pro E15 naopak ocenil, že udělil vyznamenání siru Nicholasi Wintonovi. "U jiných jmen jsem se zase zděšeně ptal, proč právě oni. Tím jsme vlastně u té prezidentovy touhy za každou cenu vybočovat. I jmenování Rusnokova kabinetu bylo takovým velkým napnutím prezidentských pravomocí. Myslím, že tenhle styl prezidentství není dobrý," tvrdí kníže.

Přiznal, že během prezidentské kapmaně udělal několik chyb. Měl ve druhé fázi změnit taktiku. "Těch chyb by se našlo víc, ale už mě to nezajímá. Je to za mnou. Prohraná bitva z minulého týdne mě nechává chladným. Prohrál jsem, tak co," dodal.

Když se na celou věc dívá zpětně, tak je mu líto, že neuspěl. "Mrzí mě, že jsem prohrál. Původně mě to na Hrad tolik nelákalo, ale teď mi to začíná vadit. Asi bych také udělal nějaké chyby, ale napáchal bych méně škod pro Českou republiku," přiznal. Dodal, že jestli budou další volby v řádném termínu, kandidovat ale už nebude: "Už bych na to byl poněkud starý."

O svém dalším působení v čele TOP 09 zatím přesvědčen není. "To je na Pánubohu, jaké mi dá zdraví. V mém věku člověk nikdy neví. Na jaře mi zemřel mladší bratr. V takovém okamžiku, kdy vám zemře mladší sourozenec, máte o sobě také pochyby. Navíc když se ohlédnete, kolik už vám odešlo přátel... Mně se zatím daří dobře, i když mě občas bolí kolena. Uvidíme, jaké to bude dál," svěřil se.

Současnou koalici považuje za nesourodou a ve sněmovně je podle něj nejsilnější ČSSD, která má svoji politiku. "Její koaliční partner ANO má zase jinou, populistickou politiku, která postrádá zásady a platí tam jen slovo vůdce. Mezitím se motají lidovci, kteří se potřebovali zotavit po letech mimo sněmovnu. Vlastně se divím, že to vydrželo až dodneška. Ale byl jsem v několika vládách a vím, že na každém ministerském křesle je lepidlo výborné kvality. To člověka udrží," dodal.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje