Jak makají poslanci? Podívejte se, kdo hlasoval nejčastěji a kdo nejméně

Praha - Nejčastěji hlasujícím poslancem na schůzích Sněmovny je Jiří Valenta z klubu KSČM. Naopak nejméně často hlasoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejvyšší průměrnou účast na hlasování vykázali poslanci KSČM, kteří se účastnili v 87 procentech případů. Na druhém místě je klub Úsvitu s 80 procenty a na třetím ANO se 78 procenty hlasování. Nejnižší účast zaznamenalo sdružení u poslanců z ODS, kteří se zúčastnili 71 procent hlasování.

"Nejvyšší účasti na hlasováních mají často méně známí poslanci," uvedl analytik sdružení Kamil Gregor. Valenta se účastnil 98 procent hlasování. Na druhém místě v účasti na hlasování je Jiří Petrů (ČSSD) a na třetím Ivo Pojezný (KSČM), oba mají účast 97,6 procenta.

Schwarzenberg se naproti tomu zúčastnil jen 28 procent hlasování. Dalším poslancem s nízkou účastí byl Jiří Pospíšil, původně zvolený za ODS, který se letos stal europoslancem. Po dobu svého působení ve Sněmovně se účastnil 38,9 procenta hlasování. 

Podle analýzy mívají nejnižší účast mediálně známí poslanci, kteří jsou zároveň i ministry. V desítce s nejnižší účastí jich je šest. "Je to samozřejmě dáno povinnostmi ministrů, kteří tak často stíhají třeba jen polovinu hlasování, jako ministr financí (Andrej) Babiš nebo premiér (Bohuslav) Sobotka. Ministr zahraničí (Lubomír) Zaorálek nebo ministr zemědělství (Marian) Jurečka hlasovali jen ve třetině případů," uvedl Gregor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama