Sněmovna má plán na příští rok: Častější a kratší schůze

Praha - Schůze Sněmovny budou v příštím roce častější a místo po šesti se schůze budou konat jednou za tři nebo čtyři týdny. Kromě toho čeká Sněmovnu řada změn při projednávání zákonů.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Poslanci by měli absolvovat od ledna do června sedm řádných schůzí. V letošním prvním poletí měli na programu čtyři řádné schůze, ale k tomu se třikrát sešli mimořádně. Dosavadní harmonogram Sněmovny také na většinu schůzí vyhradil dva týdny a k tomu jeden týden, do něhož se mohla schůze protáhnout. V harmonogramu na příští rok se schůze plánují jen jako týdenní.

"Harmonogram jsme museli přizpůsobit novému jednacímu řádu, jehož cílem byla mnohem větší kvalita legislativního procesu, mnohem menší možnost ovlivňování ze strany různých lobbistických skupin a hlavně jeho přehlednost," řekl ČTK místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). Novelu jednacího řádu označil za nejzásadnější protikorupční opatření.

Podle schválené změny jednacího řádu se především prodlouží lhůta mezi druhým a třetím čtením. Ve druhém čtení se předkládají pozměňovací návrhy a ve třetím se o nich i o celém zákonu rozhoduje. To má zamezit tomu, aby se ve Sněmovně hlasovalo o nedostatečně prodiskutovaných návrzích, jejichž dopady nejsou zcela známy. Nynější lhůta mezi druhým a třetím čtením je třídenní, lze ji zkrátit na dva dny.

Lhůta se prodlužuje na dva týdny, poslanci by ji mohli zkrátit nejvýše na týden. Proto už nebude možné, aby druhé čtení bylo například v úterý a třetí již v pátek. Proto schůze budou častější, uvedl Gazdík.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama