Bělobrádek bilancuje: Pro vědu jsem sehnal peníze. TOP 09 má ale výhrady

Praha - Šéfa lidovců Pavla Bělobrádka uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) do funkce loni 29. ledna jako ministra bez portfeje, který úřaduje ve Strakově akademii. Vědci jsou s čínností předsedy KDU-ČSL vesměs spokojeni, horší je to ale s opozicí. Podle TOP 09 chybí Bělobrádkovi koncepce.

Přidejte svůj názor

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, na bilanční tiskové konferenci ve středu řekl, že na vědu půjde letos nejvíce peněz v historii - 26,9 miliardy korun. "Meziročně se jedná o navýšení 300 milionů korun. O dalších 0,9 miliardy byl navýšen letošní rozpočet na VVI (vědu, výzkum, inovace) už v roce 2014. Celkově tedy do české vědy v roce 2015 přiteče o 1,2 miliardy více než loni. Na základě výsledků kontroly vědeckovýzkumných center je pak vláda připravena během letošního roku uvolnit dalších 600 milionů na základní a aplikovaný výzkum", uvedli lidovci v tiskové zprávě na webu kdu.cz.

„Za úspěch považuji nejen navýšení peněz na vědu, ale hlavně to, že díky lepší koordinaci výdajů budou tyto peníze efektivněji využity. To je jeden z hlavních cílů mého úřadu," uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Pod Bělobrádka totiž přešlo řízení takzvané RIS3 Strategie (Národní strategie inteligentních specializací), jejímž smyslem je efektivnější a koordinované využití národních, evropských, krajských a soukromých zdrojů (celkem až 70 miliard Kč) investovaných do vědy, výzkumu a inovací.

Podle prezidenta Asociace výzkumných organizací Libora Krause, která reprezentuje aplikovaný výzkum a vývoj v podnikatelské sféře, byl Bělobrádek v těžké pozici. Úřad budoval od nuly. "Celý rok jsme slyšeli, že se musí vytvořit úřad. Doufám, že nyní, když už je stabilizován, bude řešit problémy, které se v oblasti výzkumu a vývoje nahromadily," uvedl.

Místopředsedkyně školského sněmovního výboru Anna Putnová (TOP 09) vyčítá Bělobrádkovi, že pro vědu a výzkum nevybojoval více peněz. Vadí jí také, že za rok nepřinesl žádnou koncepci, kam by se česká věda měla posunovat. Jediný výsledek Bělobrádkovy práce podle Putnové je, že přeměnil Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). "Bohužel musím říct, že pod jeho vedením se to nikam neposunulo a paradoxně v situaci, kdy poprvé v historii máme vicepremiéra pro vědu a výzkum, tak vědě a výzkumu klesly peníze," řekla ČTK.

"Z mého pohledu zcela objektivně musím říct, že jsem s činností pana Bělobrádka ve funkci místopředsedy vlády pro vědu a výzkum a RVVI v zásadně spokojen," reagoval předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Podle ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR Jana Řídkého i dál vědci s napětím sledují Bělobrádkovy kroky, zda přispějí k výrazným změnám k lepšímu.

Rektor ČVUT Petr Konvalinka ČTK řekl, že se Bělobrádek úspěšně zorientoval v komplikovaném systému financování vědy a podařilo se mu meziročně navýšit rozpočet na vědu o 300 milionů korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama