Vznikne nové ministerstvo? Bělobrádkovi rostou ambice

Praha - Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce kvůli vzniku nového ministerstva pro vědu otevřít kompetenční zákon. Původně plánoval, že vytvoří jen samostatný úřad, nyní se ale přiklání ke vzniku celého ministerstva.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

Ministerstvo by podle něho mohlo mít až 120 zaměstnanců. Vznik ministerstva bude součástí návrhu nového zákona o výzkumu, který v současnosti prochází vnitřním připomínkovým řízením. Jednat o něm má i páteční vládní rada pro výzkum (RVVI). U koaličních partnerů podporu Bělobrádek má, opozice se ale už nechala slyšet, že s plány nesouhlasí.

"Čím dál víc se kloním k tomu, že půjdeme do rizika otevření kompetenčního zákona, čemuž jsem se chtěl původně vyhnout. Proto jsem říkal nějaký úřad/ministerstvo, teď bych už spíš řekl ministerstvo/úřad. Měl by to mít v gesci jeden člen vlády, aby to mělo smysl," uvedl s tím, že si je vědom, že otevření kompetenčního zákona má svá rizika.

Pod kontrolou centrální autority by se ocitl nejen vládní úřad pro výzkum, ale i Grantová a Technologická agentura. Bělobrádek nicméně tvrdí, že obě instituce zůstanou jinak nezávislé. "Není žádný důvod, proč bychom nemohli mít stejného personalistu, ekonoma, řidiče. Podle mě se dá centralizací ušetřit zajímavá částka, která nepůjde na úkor toho, proč byly obě agentury zřízeny," vysvětlil vicepremiér.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama