Langášek: Iva Brožová se nemůže stát ombudsmankou

Praha - Současná předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová se nemůže stát novou veřejnou ochránkyní práv. Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška jí to nedovolují české zákony.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna by měla nového ombudsmana volit v příštích dvou týdnech, podle zákona se totiž volba musí uskutečnit do 8. července. Právě tento den totiž uplyne 60 dnů od úmrtí historicky prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Senát a prezident sněmovně vybrali čtyři kandidáty – bývalou Motejlovu zástupkyni Annu Šabatovou, aktivistu Johna Boka, bývalou poslankyni za ODS Evu Dundáčkovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou.

"Zvolení Ivy Brožové, jakkoli by ji jinak bylo možno považovat za kvalifikovanou kandidátku, však brání závažná právní překážka," uvedl ve svém článku Tomáš Langášek. Brožová by podle něj nemohla do 10 dnů po svém případném zvolení složit slib, nestihla by totiž skončit jako soudkyně.

"Funkce soudce se lze vzdát jenom písemným oznámením prezidentu republiky a v takovém případě funkce soudce podle zákona o soudech a soudcích zanikne až po uplynutí dalších tří kalendářních měsíců. Pokud by se Iva Brožová funkce soudkyně vzdala v červenci, byla by pro funkci ombudsmana volná až 1. listopadu 2010," vysvětlil Langášek, podle kterého je tato situace neřešitelná.

Brožová na to reagovala tak, že by musela být ministryní spravedlnosti dočasně zproštěna výkonu funkce soudce, nicméně takovéto zproštění je možné pouze v určitých, taxativně vypočtených případech. Jsou jimi například jmenování k Ústavnímu soudu či mezinárodnímu soudu, takže dotyčný i nadále zůstává soudcem. Pokud jde o inkompatibilitu funkce soudce a ombudsmana, právní úprava tuto situaci řeší tak, že je preferováno zachování funkce soudce.

Tříměsíční omezení soudců lze navíc podle Langáška považovat za zcela ústavní. "Jeho ústavně souladný smysl vidím jednak ve snaze zajistit kontinuitu práce soudce a hladké předání jeho agendy s ohledem na ochranu práv účastníků jím řešených soudních věcí, jednak v omezení příležitosti soudců koketovat se zajímavými a lákavými nabídkami z jiných pilířů státní moci. Nic totiž není zadarmo," přiblížil s tím, že již pouhá kandidatura na exekutivní, legislativní či jinou státně mocenskou funkci může ohrožovat soudcovskou nezávislost.

Podobná situace se v České republice stala již v minulosti, upozorňuje generální sekretář Ústavního soudu. V roce 2000 totiž Senát navrhl Poslanecké sněmovně na funkci zástupce veřejného ochránce práv soudce Jiřího Vyvadila.

"Právě s ohledem na osobu Ivy Brožové se mi nepsal tento rozbor lehce. Jsem však přesvědčen, že přizpůsobovat právo a jeho výklad sympatiím vůči osobě, která požívá obecné úcty, je ve skutečnosti cestou do pekel, byť dlážděnou dobrými úmysly," uzavřel Langášek a dodal, že to platí zejména o kandidátech na úřad ombudsmana, který je životně závislý na neformální autoritě jeho nositele.

Témata: ombudsman
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama