Rádio Česko: V širším vedení ČSSD působí příslušnice komunistické rozvědky

Praha - Radmila Kleslová působí téměř deset let v Ústředním výkonném výboru sociální demokracie, nastoupila v dubnu 1988 jako příslušnice elitní složky komunistické špionáže. Uvedl to v neděli Český rozhlas Rádio Česko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Radmila Kleslová je místopředsedkyní pražské krajské organizace strany a jednou ze tří asistentek poslance Stanislava Křečka. Zastupovala stát v dozorčích radách strategických podniků a lobbuje za energetické firmy.

Před rokem 1989 pracovala podle Rádia Česko pod svým rodným jménem Radmila Bartheldyová jako referentka zvláštní činné zálohy pro komunistickou rozvědku. Archivní materiály o jejím zařazení příliš informací nevydávají.

Pod krycím jménem Lia byla podle ČRo Rádia Česko Bartheldyová zařazena do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku. Odbor měl na starosti výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci. Z archivních materiálů vyplývá, že rozvědka s Bartheldyovou počítala jako se zakonspirovanou agentkou na území České republiky. Ve sborníku dnes už neexistujícího Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu - Securitas Imperii - se o činných zálohách, ve kterých byla Radmila Bartheldyová zařazena, píše: "Činných záloh se používalo při častých reorganizacích, ale především k legalizaci příslušníků. Legalizovaní příslušníci StB pracovali většinou na ministerstvech a dalších centrálních úřadech, v podnicích zahraničního obchodu, sdělovacích prostředcích, ale i například na stavbách, které prováděly naše firmy v zahraničí. V zaměstnání pak vystupovali pod skutečným nebo krycím jménem, aniž by byl znám jejich vztah k StB. Na příslušné správě StB byli vedeni jako činná záloha a pochopitelně také placeni."

Mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl k tomu podotýká: "Byli to kádroví příslušníci, čili zaměstnanci ministerstva vnitra, kteří pracovali u jiných zaměstnanců, například pracovali pro ČTK, v České televizi nebo v podnicích zahraničního obchodu, či u jiných zaměstnavatelů. Obecně lze říci, že dostávali dva platy, z nichž si nechávali většinou ten, který byl vyšší. Jednou větou řečeno: byli to zaměstnanci ministerstva vnitra, kteří pracovali, aniž by to někdo věděl, o tom, že jsou zaměstnanci ministerstva vnitra, u jiných zaměstnavatelů."

Na otázku, jestli to znamená, že to byli příslušníci nelegální rozvědky, Reichl odpověděl: "Byli to příslušníci ministerstva vnitra. Potom u konkrétních zařazení je to potřeba specifikovat."

"Paní doktorka Kleslová nám předložila negativní lustrační osvědčení, to bylo vydáno 8. 9. 1998 tehdejším ministrem vnitra Václavem Grulichem, a to je pro nás směrodatné," řekla Rádiu Česko mluvčí ČSSD Kateřina Blechová. "Pokud by se objevila nějaká nová zjištění, tak se tím samozřejmě budou příslušné stranické orgány zabývat," dodala Blechová.

Podle vyjádření mluvčího Úřadu pro zahraniční styky a informace - tedy dnešní demokratické rozvědky - Bohumila Šrajera se ale angažmá Radmily Kleslové muselo promítnout do výsledku šetření podle takzvaného velkého lustračního zákona. Zjednodušeně řečeno, Radmila Kleslová by měla mít pozitivní lustrační osvědčení. Straně ale podle mluvčí Kateřiny Blechové předložila dokument opačného znění.

Existuje ale i takzvaný malý lustrační zákon, který posuzuje spolehlivost příslušníků policie. A podle tohoto zákona by Radmila Kleslová mohla mít lustrační osvědčení čisté, stejně jako řada stávajících příslušníků policie, kteří pracovali pro komunistickou tajnou bezpečnost, nebo s ní jen "spolupracovali". Pro politickou činnost je ale směrodatné takzvané velké lustrační osvědčení.

Radmila Kleslová rozhovor s Rádiem Česko nadvakrát odmítla. V telefonu ale mimo jiné řekla, že ve své minulosti žádný problém nevidí. Přiznala sice, že byla skutečně příslušnicí rozvědky, ale žádnou zpravodajskou činnost prý nevykonávala. Navíc byla podle svých slov v rozvědce perzekvovaná. Podle zjištění Rádia Česko byla Radmila Kleslová, respektive Bartheldyová, příslušnicí komunistické rozvědky do listopadu 1989 a služební poměr v bezpečnostních složkách ukončila až po roce 1990.

Mladá fronta Dnes loni v dubnu napsala, že Kleslová lobbuje za energetický gigant ČEZ. Zasedala v dozorčích radách významných podniků jako Vítkovice Steel, Unipetrol Trade nebo Benziny. Kleslová je od roku i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory, kterou vede vlastník Třineckých železáren Tomáš Chrenek.

Když Rádio Česko seznámilo poslance ČSSD Stanislava Křečka s informacemi o minulosti jedné z jeho asistentek, neskrýval prý překvapení. Na otázky rozhlasu však prý minulý týden reagoval už zcela jinak: "Neučinil jsem žádná opatření samozřejmě, a neumím si představit, že by někdo nějaká opatření udělal. Minulost paní Kleslové je dostatečně známa, byla nám všem obecně známa i na městském výboru a nevidím žádný důvod, proč by mělo její minulost determinovat dnešní činnost asistentky na malý úvazek, který pro mě vykonává."

Malý úvazek asistentky poslance, jak říká Stanislav Křeček, asi skutečně není pro Radmilu Kleslovou příliš důležitý. Užitečná je pro ni ale podle Rádia Česko vstupní karta do Poslanecké sněmovny, kterou z titulu asistentky má, díky které se může jako lobbistka pohybovat nejen v kuloárech Sněmovny, ale i v dalších prostorách, kam se běžný občan nedostane.

Témata: ČSSD
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama