První den sněmu hnutí ANO skončil. Strana si zvolila vedení

Praha - Hnutí ANO má nové vedení. Na sněmu, který začal dnes ráno v Praze na Chodově, byl do čela zvolen dosavadní lídr strany a ministr financí Andrej Babiš. Na funkci předsedy neměl protikandidáta. Prvním místopředsedou byl zvolen Jaroslav Faltýnek, který rovněž neměl protikandidáta. Za řadové místopředsedy byli zvoleni Petr Vokřál, Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová a Jan Volný.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Třetí celostátní sněm hnutí ANO
doporučujeme

Právě o nich se hned na úvod sněmu zmínil Babiš. Dělení na levici a pravici je přežité, třeba jsou činy, uvedl. Babiš v úvodním slovu řekl, že vedle volby vedení je cílem sjezdu také připomenout program a základní myšlenky hnutí. "My máme program," prohlásil v narážce na časté kritiky, že ho hnutí postrádá. Zároveň podotkl, že důležitější než dělení na pravici a levici, je řešení konkrétních problémů. "Já to dělám celý život a my všichni chceme řešit problémy naší země," podotkl. Myslí si také, že by Česko asi potřebovalo většinový volební systém.

Sněm ANO, kterého se má účastnit na 190 delegátů, začal pětiminutovou pauzou kvůli technické závadě. Pokračoval pak volbou předsedajících sněmu, kterými se stali ministr životního prostředí Richard Brabec a místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, a dalších orgánů sněmu.

"Očekávám, že po tomto sněmu bude hnutí posíleno, bude jednotné, že si tady vydiskutujeme názory, kam hnutí směřovat," řekl ČTK šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, jenž je favoritem ve volbě prvního místopředsedy. Faltýnek prý nechce dělit programová řešení na pravá a levá, ale dobrá a špatná.

Nesouhlasí ani s informacemi o tom, že se hnutí dělí na známé tváře a lidi kolem holdingu Agrofert, jenž Babiš vlastní. "Když se diskutuje v poslaneckém klubu, je logické, že nepanuje jednotný názor. Když se přijme většinově usnesení, měli bychom ho ctít," podotkl.

Na sněmu vystoupil také belgický předseda frakce Evropského parlamentu ALDE, jejíž součástí je i ANO. Mimo jiné také zmínil vraždu ruského politika Borise Němcova, kterého včera zastřelili v centru Moskvy.

Eurokomisařka Věra Jourová se domnívá, že hnutí podráží nohy zejména špatné zprávy z domova a výroky některých politiků. Vystoupil také filozof Václav Bělohradský, který upozornil na některé etapy demokracie a sám je zvědav, jakou cestou hnutí ANO půjde.

Jako poslední z hostů vystoupila pražská primátorka Adriana Krnáčová, která v projevu připomněla začátek 90. let a nastalý entuziasmus. "Když se stane chyba, hledáme viníka. Buď je to Evropská unie, nebo partner nebo někdo jiný. Důležitá je ale sebereflexe, říct si, že jsme udělali chybu," uvedla.

Psali jsme:  

Slovo si převzal šéf poslanců a kandidát na prvního místopředsedu Jaroslav Faltýnek, který přednáší zprávu předsednictva o činnosti a hospodaření hnutí. Vyjmenoval problémy, se kterými se hnutí ANO potýkalo, a zmínil například rok 2013, kdy odstoupili čtyři z pěti místopředsedů. "Máme řadu problémů. Buďme sebevědomí, ale nebuďme nabubřelí. Neoslabujme se zbytečnými skandály, tím se přibližujeme tradičním politickým stranám. A všichni víme, že tyto tradiční strany jsou naštěstí na ústupu," uvedl. Následně vyjmenoval úspěchy, kterých hnutí dosahuje, například vstup do vlády, volby do Evropského parlamentu, komunální volby a senátní volby. 

Rok 2013 a 2014 byl pro rozpočet hnutí díky volbám napjatý. Hnutí ANO skončilo v roce 2013 se ztrátou 29 milionů, které řešilo půjčkou. 

Sněm probíhá rychleji, než se čekalo. Po přestávce na oběd začaly volby do předsednictva. "Nejraději bych nekandidoval, ale kvůli kolegům to musím udělat," uvedl Babiš s tím, že nesmí připustit, aby se stali příležitostí pro prospěcháře.

Volby do předsednictva

Volba předsedy skončila, 188 delegátů odevzdalo 186 platných hlasů pro Andreje Babiše. Ten se následně přiznal, že jeden neodevzdaný hlas byl jeho (druhý byl neplatný). "Jak říká Karel Gott: To jsem nečekal," zavtipkoval.

Na prvního místopředsedu hnutí obdržela komise čyři nominace: Jaroslav Faltýnek, Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová a Radka Maxová. Nominace se vzdala Blanka Kotrlová.

Faltýnek v projevu poděkoval svým kolegům a zopakoval názor, že Česko by měl vést někdo, kdo už něco vybudoval. Jermanová kandidaturu na první místopředsedkyni odmítla a chce být pouze řadovou místopředsedkyní. Podobně učinila i Kleslová a Kotrlová. Faltýnek tudíž nemá protikandidáty.

Ze 188 hlasů ve volbě prvního místopředsedy nebyl jeden lístek odevzdán a 11 bylo neplatných. Faltýnek získal 153 platných hlasů a stal se prvním místopředsedou hnutí. V projevu vyjídřil lítost nad tím, že se ostatní kandidáti vzdaly nominací.

Psali jsme:  

Následně se volili řadoví místopředsedové strany, kteří budou čtyři. Nominace dostali Josef Bělica, Richard Brabec, Jaroslav Faltýnek, Jaroslava Jermanová, Martin Stropnický, Radmila Kleslová, Martin Komárek, Blanka Kotrbová, Radka Maxová, Ivan Pilný, Ladislav Okleštěk, Jan Volný, Petr Vokřál. Někteří se ale nominací vzdali a rozhodovat se tedy bude mezi těmito jmény: Jermanová, Kleslová, Komárek, Maxová, Pilný, Volný, Vokřál.

Ze 188 bylo 178 lístků platných. Jermanová získala 124 hlasů, Kleslová získala 109 hlasů, Komárek získala 37 hlasů, Maxová získala 66 hlasů, Pilný získal 61, Vokřál získal 125 hlasů a Volný získal 92 hlasů. Na pozici místopředsedy je nutný nadpoloviční počet vydaných hlasovacích lístků, v prvním kole tudíž byli zvoleni Petr Vokřál, Jaroslava Jermanová a Radmila Kleslová.

Do druhého kolo volby postoupili Jan Volný a Radka Maxová, ani toto kolo ale nepřineslo výsledek. Ze 185 lístků bylo platných 163 hlasů. Radka Maxová získala 71 hlasů, Jan Volný 89.

Ve třetím kole byl počet odevzdaných lístků stejný jako počet lístků vydaných, tedy 188, z čehož bylo platných 185. Radka Maxová získala 85 hlasů a Jan Volný 96 hlasů. Stal se tedy čtvrtým místopředsedou. Kde skončily čtyři zbývající hlasy...?

V prvním kole voleb do předsednictva bylo zvoleno sedm z osmi členů: Martin Stropnický, Richard Brabec, Martin Komárek, Margit Balaštíková, Jan Řehounek, Radek Popelka a Radek Hloušek. O posledním členovi se nerozhodlo ani ve druhém a třetím kole, straníci se proto usnesli, že počet členů předsednictva ponechají na sedmi.

Novináři se přímo do jednacího sálu ani do kuloárů prakticky nedostanou, prostory hlídá ochranka. Jednání mohou sledovat na obrazovkách nebo z části balkonu v patře.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 22:58 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Návrat exministra Ludvíka? ČSSD ho posílá do boje o Senát

14.12.2019 09:27 ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama