Okamura a Fiala zakládají nové hnutí, Černoch se mu vysmál

Praha - Poslanci Tomio Okamura a Radim Fiala odešli z hnutí Úsvit. Oznámili dnes novinářům, že zakládají nové politické seskupení s názvem Svoboda a přímá demokracie. Hnutí Úsvit dělily vnitřní spory hlavně kvůli hospodaření.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

"Jde o vynucený, ale nutný krok. Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury," řekl Okamura ke svému a Fialovu postupu.

Nové hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) má mít podle Okamury i Fialy stejný program jako hnutí Úsvit. Okamura zmínil prosazování přímé demokracie, odpovědnost politiků, nezvyšování daní, nezvýhodňování "nepřizpůsobivých" lidí, důslednou obhajobu národních zájmů a přísnou imigrační politiku.

Na rozdíl od Úsvitu, který měl od založení do Okamurova a Fialova odchodu devět členů, chce prý nové hnutí budovat jako regionální členskou základnu. "Změna je v tom, že v uplynulém období blokoval změnu stanov (Úsvitu) směrem k nabírání členů jeden z pučistů," prohlásil Okamura. Zájemců o členství jsou prý nyní desítky, takzvaných čekatelů mají být stovky.

Financováním se bude nové hnutí podle Fialy teprve zabývat. Státní příspěvky na činnost zůstávají ze zákona Úsvitu.

"My jsme nějaké informace měli, že něco takového plánují, takže já jim popřeji, ať se jim daří. Možná bych to nazval spíš Stranou přímé diktatury, protože to, jakým způsobem řídil pan Okamura Úsvit, tak jestli chce takhle řídit i novou stranu, tak to těm lidem vůbec nezávidím," řekl ČTK předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.

Hnutí SPD má zatím tříčlenný přípravný výbor, v jehož čele stojí Okamura. Vedle Fialy je dalším členem Jaroslav Staník. Potom, co ministerstvo vnitra zaregistruje stanovy, se bude konat volební konference. Okamura uvedl, že bude mít ambici ovlivňovat politiku nového uskupení.

Poměry ve Sněmovně nynější Okamurův a Fialův postup nezmění, zůstanou nezařazenými poslanci. Uvedli, že budou vystupovat pod hlavičkou SPD. Nový klub nezaloží, potřebovali by na to podle jednacího řádu nejméně deset poslanců. Frakce Úsvitu zůstává desetičlenná. Původně měla 14 členů. Po Okamurově a Fialově vyloučení z ní vystoupili Milan Šarapatka a Karel Pražák.

Spory v Úsvitu propukly letos v zimě. Obě strany pře se vinily mimo jiné z údajného vyvádění peněz z hnutí. Část poslanců za Úsvit, kteří nejsou členové hnutí, už dřív rovněž oznámila, že chce založit jiné politické uskupení.

Reakce Tomia Okamury:

Tímto okamžikem vystupuji já i Radim Fiala z hnutí Úsvit přímé demokracie, které jsme před dvěma lety společně založili, a podáváme návrh na registraci politického hnutí Svoboda a přímá demokracie (zkratka SPD).

Jde o vynucený, ale nutný krok. Je to reakce na politický puč, který měl zabránit prosazování programu přímé demokracie v České republice a který měl umenšit politický vliv hlavního nositele tohoto programu Tomia Okamury. Přes veškerou naši snahu různé osobní ambice bývalých kolegů převážily nad prací na programu, za který jsme byli zvoleni, a proto jsme dospěli k názoru, že pokud chceme nadále hájit program přímé demokracie a pokud chceme efektivně pracovat, nezbývá než se oddělit, abychom mohli nadále prosazovat to, co je nejlepší pro naše voliče. Svoboda a přímá demokracie bude politické hnutí, které se bude opírat o široké regionální struktury a demokratický dialog členů. Ihned po registraci zahájíme přijímání prvních členů.

Zůstáváme zcela věrní programu, za který jsme byli zvoleni, tedy prosazování přímé demokracie a důsledné obhajoby národních zájmů. Ostatně my jsme byli od počátku autory tohoto programu, a budeme pokračovat v tom, co jsme začali.

Základním programem hnutí Svoboda a přímá demokracie je tedy prosazení přímé demokracie a odpovědnosti politiků do politického systému České republiky a důsledná obhajoba národních zájmů naší země. Hnutí bude důsledně vystupovat proti zvyšování daní a bude hájit zájmy lidí, kteří poctivě pracují nebo podnikají.

Odmítáme zvýhodňování osob vedoucích zahálčivý, kriminální a nepřizpůsobivý způsob života. Jsme pro přísnou imigrační politiku a budeme podporovat zásadní změnu Evropské integrace.

Jsme proti přeměně Evropy v superstát, ve kterém zaniknou zásadní a tradiční národní a rodinné hodnoty. Prosazujeme důstojné sociální zabezpečení pro seniory a handicapované spoluobčany a větší podporu rodin s dětmi. Prosazujeme svobodu v tradiční podobě rovnováhy práv a povinností občanů.

Chceme spolupracovat s politickými partnery v České republice i v zahraničí při prosazování shodných nebo podobných programových cílů. Příkladem takové spolupráce je náš podíl na organizaci mezinárodní konference s názvem „Mír a prosperita v Evropě po EU" za účasti předsedkyně francouzské Národní fronty paní Marine Le Pen, která se bude konat zítra dopoledne v Praze.

Zcela zásadním tématem dneška je pro nás boj o udržení a posílení české státní a národní suverenity. Pokud česká vláda mlčky přijme diktát Bruselu na povinné kvóty pro přijímání imigrantů, tak to bude hraničit s vlastizradou. Česká republika je naše země, pány v této zemi jsou čeští občané a my se nesmíme stydět nahlas říct - je to naše země a my budeme rozhodovat, koho do svého domova pozveme a koho ne. O tom nikdy nemůže a nesmí rozhodovat bruselská komise."

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šašek Hašek, šašek Babiš. Kalousek se naštval kvůli zdanění restitucí,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Poslanci definitivně přehlasovali Senát a rozhodli, že církve mají od příštího roku platit daň z…

loading...

Zastupitelé Prahy 4 svrhli vedení, novou starostkou je Michalcová

24.04.2019 22:56 Praha 4 má ode dneška nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali…

Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se…

24.04.2019 18:45 Aktualizováno Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu…

Babiš se sešel se šéfem slovinské Národní rady, jednali o migraci

24.04.2019 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda slovinské Národní rady Alojz Kovšca dnes v Praze hovořili o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama