Obce uspěly u Babiše: Příspěvek na výkon státní správy bude valorizován

Praha – Na rozdíl od krajů dostanou obce více peněz ze státního rozpočtu. Příspěvek, který dostávají od státní správy, bude od příštího roku valorizováno jedno procento, což dělá asi 100 milionů korun ročně. Na navýšení celkových příjmů se však Svaz měst a obcí s ministrem financí nedohodl.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

„Příspěvek na výkon státní správy od roku 2008 nebyl valorizován, takže naše stanovisko bude pozitivní," komentoval po jednání se šéfem Svazu měst a obcí Františkem Luklem Andrej Babiš.

„Poprvé za x let dojde k valorizaci nejen o výši inflace, ale až o jedno procento," pochvaloval si dohodu Lukl. Oba se zároveň dohodli na tom, že pokud obce budou vykonávat za stát nějakou další agendu, bude jim to stát finančně kompenzovat. Výše příspěvku by se podle něj měla řídit tím, kolik práce obec za stát odvede, ne paušálem.

Hlavním tématem však bylo jednání o rozpočtovém určení daní. Tím se bude dle dohody zabývat expertní skupina. „Na novém modelu rozdělení RUD by měla existovat širší politická shoda, aby se předešlo neustálým změnám, které nepřispívají ke stabilitě hospodaření žádného rozpočtu," uvedl Babiš. Rozpočet má deficit, stále je třeba velký problém s vratkami zadržené DPH. Postupně se ale situace srovnává. I proto ministerstvo financí podle něj analyzuje možnost motivačních prvků pro samosprávy na podporu výběru daní.

Svaz měst a obcí požadoval zvýšení podílu z vybrané daně z přidané hodnoty pro obce na 23,58 procenta domluvených před důchodovou reformou nebo alespoň na 21,4 procenta, jak to podpořil sněmovní výbor pro veřejnou správu. Vládní novela projednávaná nyní ve Sněmovně přitom podíl z DPH určený obcím nezvyšuje. Obce v současnosti z celkového výnosu DPH dostávají 20,83 procenta. Podle opoziční ODS by se podíl obcí měl zvýšit ve dvou krocích až na 22,53 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama