Armádu na hranice? A jakou? To je úsměvné, myslí si Chovanec

Praha – Dnešní uprchlická situace není podle ministra vnitra Milana Chovance nic nepředvídatelného. Je podle něj způsobena nejen občanskými válkami, ale i snahou o nalezení lepšího života a nárůstem populace v některých koutech světa. Jsme pravděpodobně na prahu dalšího stěhování národů, říká Chovanec.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
doporučujeme

Podle ministra je jasné, že část lidí hledá nový domov a že někteří z nich dojdou až do Evropy. Jenže právě Evropa pak při řešení uprchlické situace selhává. Nedaří se vracet ekonomické migranty do země původu, selhává i registrace běženců, kteří se pak v Schengenu nelegálně pohybují.

„Mnohdy se mě lidé ptají, proč zachycujeme migranty na našem území, když téměř všichni míří jinam než k nám. Ano, mají pravdu. V ČR požádala za poslední období o azyl jen jedna rodina a pár jednotlivců. Téměř 99 % všech zachycených míří do Německa. Zachycovat je však musíme už jen proto, že vstupem a pobytem porušují zákon a my máme závazky vůči našim partnerům," ujasňuje ministr. Dodává také, že pokud by se od nás nelegální migranti dostali třeba do Německa a tam odhaleni, budou k nám vráceni.

„Minulé vlády však snížily naše kapacity pro migranty na 20 % původního stavu. Dnes musíme velmi rychle reagovat a zajistit otevření dodatečného množství kapacit. Do konce roku počítáme s navýšením kapacity na 1200 míst. Další možností už je pouze nechat migranty na ulici nebo na nádražích. To ale není řešení a ani to není možné," vysvětluje na svém blogu Chovanec.

Ministr přiznává, že ze všech stran slyší návrhy, jak se k situaci postavit. „Některé nápady na řešení, které teď slýchám, jsou úsměvné. Zaznívají např. názory, že je třeba vyslat armádu na hranici, uzavřít hranice, vystoupit z EU atd. Na to se musím ptát: Armádu na hranice? A jakou?" nechápe Chovanec. Armáda poskytla třeba 400 vojáků na ochranu areálu ve Vrběticích. A i když je jich tam dnes už o 100 méně, přesto jsou kapacity armády vyčerpány.

Česko podle něj sice může na 6 měsíců v rámci EU zavést kontroly hranic, pokud to ale udělá, stejný krok podniknou vůči Čechům i ostatní země. „Ještě mám v živé paměti kontroly na hranicích naší bývalé socialistické země. Se samopaly, vojáky a psy. Nevím, co by nám toto opatření přineslo. Stejně tak vystoupení z EU by nám také nepřineslo nic pozitivního," vzpomíná ministr.

Vstupem do Unie se podle něj republika vzdala historických hranic, jejich obranu převzali partneři na hranicích EU. „Naše hranice už není na Rozvadově, ale je třeba na moři u Itálie. Musíme proto dotlačit naše partnery, aby ochranu svých, de facto ale už i našich hranic brali vážněji. Jsme připraveni pomoci, a to klidně i vysláním našich lidí na jejich území.," vysvětluje politik. Dodává, že je nutné, aby se tyto země začaly chovat odpovědně.

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama