ČSSD se bouří. Volební řád krajských voleb odporuje výsledkům referenda

Praha - Sociální demokraté si na svém březnovém sjezdu odsouhlasili nové stanovy, podle nichž se na výběru kandidátů ČSSD do voleb mají podílet všichni straníci. Jenže dokument, který měl dát řadovým členům široké pravomoci při rozhodování o kandidátkách, totiž podle mnohých představuje pouze formální změnu, která nechává zásadní rozhodnutí na špičkách strany a nerozšiřuje vnitrostranickou demokracii.

38. sjezd České strany sociálně demokratické
doporučujeme

V sociální demokracii sílí kritika připravovaného volebního řádu pro krajské volby. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka na sjezdu hovořil o tom, že členové získají mnohem větší vliv na kandidátky a že poslední slovo při jejich sestavování musí mít členská základna. Podle aktuálního návrhu volebního řádu ale vše zřejmě bude jinak.

Řadoví členové budou mít například jen minimální možnost ovlivnit výběr lídrů kandidátek. Lídra navrženého stranickými špičkami budou moci maximálně potvrdit. Když tak ale neučiní, rozhodnou o něm stejně jako dosud vrcholné krajské a stranické orgány. To se mnoha řadovým sociálním demokratům nelíbí.

Kromě minimální možnosti ovlivnit výběr lídra kandidátky bude pro řadové členy poměrně složité promluvit i do pořadí kandidátů na dalších místech listiny. K tomu, aby se pořadí změnilo, bude totiž potřeba 30 procent preferenčních hlasů pro konkrétního kandidáta. Při sněmovních volbách je přitom hranice pro "přeskočení" stanovena na pěti procentech. Hlasování, které se může uskutečnit korespondenčně, ve volebních místnostech nebo na volebním shromáždění, navíc bude platné jen v případě, že se ho zúčastní alespoň 30 procent členů dané krajské organizace.

„To není dobře, že budou rozhodovat o nás," komentoval dokument člen ČSSD v Liberci Jan Skalník. Systém, kdy si lídra zvolí sami členové v dané oblasti, považuje za lepší. Zásadním kritikem návrhu volebního řádu je místostarosta Brna-severu Rostislav Hakl. „Jednou se v referendu něco rozhodlo, odsouhlasil to sjezd, tak by to nikdo neměl měnit. Vidím v tom účelovost a nelíbí se mi to," uvedl pro ČTK.

Ne všem ale omezení pravomocí oproti slibům vadí. „Návrh volebního řádu jsem viděl a mám z toho pocit, že prvky vnitrostranické demokracie jsou posílené. Osobně s tím problém nemám. Nikdo není krácen na svých právech," uvedl starosta městské části Brno-Černovice Pavel Blažík.

Dokument už viděli i krajské špičky Moravskoslezského a Olomouckého kraje a jsou s ním spokojeni. „Je to naprosto přirozená věc, lídr daného kraje je tak zásadní ve volbách, že chápu, že vedení ČSSD si chce udržet rozhodovací pozici o tom, kdo vlastně lídrem v tom kraji bude," řekl olomoucký krajský šéf strany Jiří Zemánek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama