Babišovi lidé nedávají účtenky? Tohle říká ministr financí

Praha - Ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš řadu měsíců prosazuje zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Internetem ale už druhý den kolují videa, na kterých stánkaři se zástěrou Kosteleckých uzenin nevydali zákazníkům na vyžádání účtenku. Hnutí ANO přitom ještě před nedávnem upozornilo na Facebooku, že poctiví podnikatelé účtenky vždy vydávali. Babiš se ale brání a tvrdí, že nešlo o zaměstnance jeho firmy.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Za následujícími záběry stojí Strana svobodných občanů, která byla upozorněna na to, že prodavači ve stánku s občerstvením se zástěrou Kosteleckých uzenin, které spadají pod Agrofert, na akcích „Kolo pro život" odmítají vydávat zákazníkům účtenky. Strana se proto rozhodla informaci ověřit a v sobotu 25. července 2015 vyslala do pražské Chuchle figuranty.

"První dvojice zakoupila kolem 14. hod. párek v rohlíku a pivo a požádala o vystavení účtenky. Dozvěděla se, že ji nemůže dostat. Další kolega cca hodinu poté rovněž zakoupil párek v rohlíku a požádal o účtenku. Bylo mu řečeno, že ji může vystavit jen pan vedoucí, ale ten zrovna „někde běhá po place"," píše strana v tiskové zprávě. 

Další pokus proběhl v sobotu 15. srpna 2015 na stejné akci v Karlových Varech. Tam se prý zájemci o vystavení účtenky dozvěděli od prodavače, že je „nikdy nevydávají." Všechny platby přitom proběhly hotově a prodávající vždy uložil peníze do kovové kasičky. 

„Ministr Babiš je pokrytec. Po ostatních chce, aby se před jeho finančními úřady doslova svlékli do naha, ale on sám není ochoten zákazníkům vydat účtenku, a to dokonce ani na vyžádání!" komentuje videa europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. 

Poctiví podnikatelé účtenky vždy vydávali, honosí se ANO

Videa se na serveru YouTube příliš velkého počtu zhlédnutí nedočkala, jiná je ale situace u záznamu umístěného na sociální síť Facebook. Zde vidělo video za 22 hodin více než 76 tisíc uživatelů.

U Babiše účtenku nedostanete!

U Babiše účtenku nedostanete! Babiš káže vodu a pije víno... Zaměstnanci stánku s občerstvením, provozovaným Agrofertem, účtenky nevydají ani po vyžádání. Článek s více případy a videi naleznete zde: https://web.svobodni.cz/clanky/babis-kaze-vodu-a-pije-vino-jeho-prodavaci-nevydavaji-uctenky-dokonce-je-odmitaji-dat-i-na-vyzadani

Posted by Už žádné klacky pod nohy on 19. srpen 2015

Zajímavá je i paralela s facebookovou stránkou hnutí ANO. Ta totiž v příspěvku ze dne 12. srpna píše následující: "Poctivých podnikatelů a živnostníků se zákon nedotkne, ti totiž účtenky vždy vydávali. My jim naopak pomáháme bojovat s nekalou konkurencí těch, kteří naoko nabízejí stejné služby, ale podvádějí na daních."

Stavění na lžích a strachu lidí sice není nic dobrého, ale díky tomu, že to ODS dělá, máme přehled o všech možných i...

Posted by ANO on 12. srpen 2015

„Nechceme živnostníky popotahovat kvůli tomu, že automaticky nedají zákazníkům účtenku. Podnikat se dá i bez přísného dohledu státu a zavedení EET. Pokud by opravdu chtěl pan Babiš přispět k větší prosperitě, měl by ze všeho nejdřív snížit daně a nezavádět další regulace. Navíc se chová pokrytecky, když říká, že ti kteří nekradou, účtenky automaticky vydávají, a přitom sama jeho firma nevydá účtenku ani po prosbě. Pan Babiš si měl nejdřív udělat pořádek ve svém podniku, než začal chystat šikanu slušných podnikatelů," podotkl Petr Mach.

Prodávající jsou externisté, hájí se Babiš

Ministr financí Andrej Babiš se proti výše uvedeným videím hájí a tvrdí, že informace Svobodných nejsou pravdivé. "Není pravda, jak uvádí, že by šlo o stánek provozovaný Agrofertem nebo některou naší dceřinou firmou. Prodávající na zveřejněném videu není našim zaměstnancem," sdělil Babiš serveru EuroZprávy.cz.

Provozovatelem stánku je podle něj externí odběratel výrobků, které produkuje Agrofert. "Ne každý, kdo má na sobě zástěru s logem Kosteleckých uzenin, musí být zaměstnancem této firmy. Obdobně jako byste vinili řezníka, který prodává naše výrobky, že vám nevydal účtenku," upřesnil šéf hnutí ANO.

Podotkl také, že všechny jím provozované prodejny, včetně mobilního prodeje, na vydávání účtenek přísně dbají. "Každopádně tohoto našeho odběratele požádáme o nápravu," dodal pro EuroZprávy.cz Babiš.

Za porušení povinnosti jsou sankce, varuje ČOI

Vedoucí oddělení ochrany spotřebitele Zuzana Dvořáková upozornila, že požádá-li spotřebitel vydání účtenky a ta mu není vydána, může se spotřebitel domáhat jejího fyzického předání pouze soudní cestou. 

Tuto problematiku upravuje ust. § 16 odst. 1 zák. č. 634/92 Sb., o ochraně spotřebitele, dozorovaný Českou obchodní inspekcí: "Na žádost spotřebitele je prodávající povinen vydat doklad o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby s uvedením data prodeje výrobku nebo poskytnutí služby, o jaký výrobek nebo o jakou službu se jedná a za jakou cenu byl výrobek prodán nebo služba poskytnuta, spolu s identifikačními údaji prodávajícího obsahujícími jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu, případně název prodávajícího, jeho identifikační číslo, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak," píše Dvořáková.

Pokud podnikatel povinnost vydat na požádání doklad o koupi nesplní a spotřebiteli na jeho žádost účtenku nevydá, dopustí se podle ČIO správního deliktu, za což mu je v případě prokázání uložena sankce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ne mým jménem. TOP 09 spustila petici, týká se premiéra Babiše

03.07.2020 22:13 Aktualizováno Na internetu i sociálních sítích koluje elektronická petice, jejímž podpisem se jednotliví…

Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

03.07.2020 18:32 Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky…

Starosta Řeporyjí Novotný čelí dalšímu obvinění

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy