Primátor Prostějova Pišťák nečekaně rezignoval na funkci. Proč?

Prostějov - Dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD) dnes nečekaně rezignoval. Učinil tak poté, co média informovala o tom, že Pišťák společně s náměstkem olomouckého hejtmana Aloisem Mačákem (ČSSD) dostali na své účty finanční dary od několika firem v celkové hodnotě 1,6 milionu korun. Šestasedmdesátiletý Pišťák stál v čele prostějovské radnice od roku 2010.

Přidejte svůj názor

ČSSD
doporučujeme

"K dnešnímu dni rezignuji na funkci primátora Prostějova. Jediný důvod je ten, že v souvislosti s tím, co se objevuje v souvislosti s mým jménem, nechci, aby bylo jakýmkoli způsobem zmiňováno město Prostějov. Je to záležitost Miroslava Pišťáka," řekl ČTK Pišťák, který tvrdí, že se ničeho nečestného či protiprávního nedopustil.

Mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová dopoledne ČTK řekla, že hejtmanův náměstek Mačák zatím úmysl rezignovat neoznámil. "O situaci kolem peněžních darů pro Aloise Mačáka jsem nevěděl. Kam dospěla tato záležitost je pro mě osobně šok. Vzhledem k výše uvedenému se chci podrobně seznámit se vším, co s touto kauzou souvisí. To má spojitost i s tím, jak budu dále v celé záležitosti postupovat," sdělil odpoledne ČTK hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Mačák by podle Rozbořila měl situaci kolem finančních darů důkladně vysvětlit. "Kauza se jednoznačně netýká fungování kraje. Přesto, pokud to vyplyne z dnešních jednání, budu na tuto věc reagovat i jako hejtman," uvedl hejtman bez dalších podrobností.

Mladá fronta Dnes v dnešním vydání napsala, že Pišťák a hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250.000 korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. "O tom, jak oba jmenovaní s uvedeným soukromými dary v minulosti naložili či aktuálně nakládají, ČSSD nemá žádné informace. Jedná se výhradně o jejich soukromé aktivity a jakékoli spojování s ČSSD vylučujeme," uvedla mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Pišťák dnes své dřívější vyjádření pro MfD poopravil. "Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl ČTK Pišták. Na opakovaný dotaz, zda peníze posloužily k prezentaci jeho osoby před volbami, odpověděl: "Použity byly v souvislosti s mým působením ve veřejné funkci, nikoliv v souvislosti s volbami."

Pišťák tvrdí, že DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva společnosti je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a prostějovský radní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama