Zvládli bychom 80 tisíc uprchlíků. Řveme, jako by nám řezali krky, tvrdí Schwarzenberg

Praha – Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nesouhlasí se současným postojem vlády k uprchlíkům a kvótám. Podle něj může Česká republika přijmout mnohem víc běženců, než kolik se vláda zavázala.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany
doporučujeme

Češi podle něj řvou, jako by jim uprchlíci řezali krky, ale zatím jich prý zde je velmi málo oproti ostatním zemím. Postoj společnosti v rozhovoru pro server E15.cz označil za hysterický.

„Určitě bychom jich mohli integrovat mnohem více, než si myslíme. Když Německo zvládne 800 tisíc, nám by slušelo osmdesát tisíc. Ujišťuji, že by to nebyl problém. Nesmíme ale opakovat chybu, kterou jsme udělali s Romy, tedy připustit vytvoření ghett," uvedl pro server Schwarzenberg. Naopak by měli být usazeni poblíž Prahy nebo Brna, aby si rychle našli práci a naučili se česky.

Nedomnívá se na rozdíl od jiných politiků, že by vojenská intervence na Blízkém východě něco vyřešila. „Jde o náboženské spory, do nichž nemáme právo se míchat.

Můžeme posoudit, v čem mají pravdu šíité a v čem sunnité nebo alavité? Ať jim dáme pokoj, už jsme tam natropili pořádnou neplechu. Výjimečně souhlasím s prezidentem Zemanem, že musíme bojovat proti hordě vrahů, co se nazývá Islámský stát. Byť jsou velmi zdatní bojovníci, je to problém, který se dá zvládnout," domnívá se předseda TOP 09.

Ostraha hranic podle něj nic neřeší. „Vybudovat nějakou novou železnou oponu je pro kočičky. Také si spočítejte, kolik kilometrů měří hranice a kolik máme vojáků. Je to nesmysl," uvedl politik pro server E15.cz. Lidé podle něj musí pochopit, že Česko má ze zemí střední Evropy nejméně uprchlíků a že sousední země už v minulosti zvládla mnohonásobně větší čísla.

Ostře reagoval na zmínku o tom, že Zeman chtěl do boje z džihátisty zapojit Rusko. „To jsou mi nápady! On že by pohnul Putinem, aby vojensky intervenoval? Francouzi říkají, že nikdo nemá prdět výš, než má dírku. Ješitnost je hrozná věc, páchá ty největší škody. Věřit na aktivní pomoc Putina, který má s islámskými skupinami problémy na Kavkaze, je naivní," myslí si politik.

Ruský prezident si prý mne ruce nad tím, že se pozornost Západu zaměřuje na Středozemí, zatímco opadá zájem o Ukrajinu. „A to by přitom měl. Nemluvě už ani o zbraních, ale o penězích. Kolik jich dostalo Řecko a kolik Ukrajina, která je mnohem větší, která byla přepadena a vede obrannou válku," připomíná Schwarzenberg.

Evropa by podle něj v tomto případě měla dělat více. „Američané se začnou stahovat z Evropy, protože mají větší zájmy v Pacifiku. Když se Rusku podaří podmanit Ukrajinu, vím, kdo bude hegemonem Evropy v jedenadvacátém století. To je velmi jasné," dodává Schwarzenberg.

Loading...
Vstupte do diskuze (78)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama