Zemanův poradce Nejedlý dostal na žádost Hradu diplomatický pas

Praha - Na Hradě se dějou věci. Martin Nejedlý, poradce prezidenta Miloše Zemana, dostal od ministerstva zahraničí diplomatický pas. Na ten mají přitom standardně nárok vedle zaměstnanců MZV jen vybraní ústavní činitelé. Nejedlý dostal diplomatický pas v roce 2013, s jeho vydáním souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Diplomatický pas na letištích urychluje odbavení a v zemích, kde platí vízová povinnost, zase často díky tomuto dokladu odpadá papírování před odjezdem. Lidové noviny napsaly, že diplomatický pas například nevlastní ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

"O vydání požádala Kancelář prezidenta republiky, a to z důvodu, že poradce Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách," napsala deníku Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

"Žádost Kanceláře prezidenta republiky o vydání diplomatického pasu pro Martina Nejedlého jsem schválil v souladu se zákonem a diplomatickými zvyklostmi," sdělil České televizi bývalý ministr zahraničí Kohout, který byl členem úřednické vlády Jiřího Rusnoka jmenované Zemanem přes nesouhlas hlavních politických stran.

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody ale členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují. "Nedokážu si představit, že by někdo pozval prezidenta České republiky a řekl zároveň, že některému ze členů jeho delegace neudělí vízum, protože nemá diplomatický pas," vysvětlil.

Nejedlý se v květnu zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak Nejedlý s prezidentem cestoval do Číny.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se rozčílil: Je mi zle, tohle je neuvěřitelné! Pak se vysmál…

16.07.2019 22:29 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš po týdnu zveřejnil další ze svých hlášení. Tohle nese pořadové číslo 100. V…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 22:04 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Komunisté a ANO jsou spokojeni se spoluprací při toleranci vlády

16.07.2019 19:50 Komunisté a představitelé hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodli, že spolupráce má…

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se…

16.07.2019 17:07 Aktualizováno Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama