Kalousek se k něčemu přiznal. Týká se to jeho voličů

Praha - Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přiznal, že zastával zájmy svých voličů, jak jsem uměl, když jsem byl v koalici. "Teď zastávám zájmy svých voličů, jak umím, když jsem v opozici," podotýká s tím, že ČSSD a ANO si navzájem nevěří.

Miroslav Kalousek /TOP 09/

Jako šéf poslanců TOP 09 Kalousek vyhlásil taktiku, že dokud ve Sněmovně nebudou projednány opoziční návrhy, bude blokovat jednání o návrhu poslance ANO Volného na vyšší zdanění hazardu. "Není naší vinou, že vládní novela byla předložena pozdě a špatně. Daně se mají vždy měnit vládní novelou. A ne použitím poslaneckého návrhu. A není naše vina ani to, že až do minulého týdne se koalice nedokázala dohodnout na sazbách. A není naše vina, že je tu fronta 31 poslaneckých návrhů, které koalice neskutečně arogantně odmítá vůbec projednat," uvedl v rozhovoru pro Právo s tím, že nerozdíl od jeho působení ve vládě nebyl volán k odpovědnosti. "Kdyby to po nás někdo tvrdě vyžadoval, tak bychom mu vyhověli," dodal.

"Měli jsme své priority. To, že se oni neuměli za své priority brát, tak jsme je přehlíželi. Nikdy nám to nějak silně nepřipomínali. Musím se ohradit proti tomu, že bychom jen kritizovali a nic nenavrhovali. Předložili jsme desítky návrhů. Na to mi Babiš řekne, že to jsou kraviny, které my projednávat nebudeme. O tom nemůže rozhodnout Babiš, ale Sněmovna. My nechceme blokovat vládní návrhy. Ale odmítám přiznat, že poslanec Volný má přednost před poslankyní Semelovou. Oba mají stejný mandát, jsou zhruba stejně staří, stejně šaramantní, mají podobné myšlení, rodinnou anamnézu. Před ústavou jsou si rovni. Tady je nějaká fronta návrhů podaných v čase a slušný člověk v té frontě nepředbíhá," podotkl Kalousek.

"Přiznávám, že jsem zastával zájmy svých voličů, jak jsem uměl, když jsem byl v koalici. Teď zastávám zájmy svých voličů, jak umím, když jsem v opozici. Pokud to oni neuměli, když byli v opozici, není to moje vina. Protože ČSSD a ANO si navzájem nevěří, tak se drží už půl roku v šachu dvěma rozdílnými předlohami, vládním návrhem o rozpočtovém určení daní, tedy penězi pro kraje, a návrhem poslance Volného, což je jiná kategorie. A trvají na tom, že musejí být projednány spolu. Lidovci to dodneška asi nepochopili, jen jim u toho svítí," dodal.

"My tvrdíme, že jim to projednáme, dokonce i podpoříme, ale musejí jednat i o našich návrzích. Ale proč by měl mít přednost poslanec Volný před poslankyní Semelovou? Jen proto, že si to myslí poslanec Babiš? Odmítám, aby na návrh slovensko-balkánského diktátora byl jeden návrh shledán tak lehkým, že se jím Sněmovna nebude vůbec zabývat," pokračoval Kalousek.

TOP 09 podle něj vyšší zdanění hazadru podporuje. Ve Sněmovně zveřejnil Kalousek skutečná čísla týkající se pomluv o tom, že podporuje hazard. "Objektivním faktem je, že jediným ministrem financí, který zdanil hazard, jsem byl já. Klub ANO tvrdí, že Kalousek byl vždy spojen s hazardem, neboť podepsal videoloterijní terminály. To je pomluva. Jejich povolení podepsal ministr financí Sobotka v roce 2004. Tempem 400 terminálů za měsíc jich bylo v době, kdy jsem byl ministrem, zrušeno 12 389. Za ministra Fischera tempem 110 za měsíc jich přibylo 549. A za ministra Babiše tempem 187 za měsíc jich zase 3 225 ubylo. To jsou čísla, o kterých není pochyb," vysvětlil.

Pod Koudelkou se láme větev? Babiš se v pondělí setká se Zemanem

01.08.2021 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to dnes ČTK a…

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Související:

Právě se děje