ANO má jen těsný náskok na ČSSD. ODS jde do útoku, ukázal průzkum

Praha - V říjnu by volby vyhrálo hnutí ANO s těsným náskokem nad ČSSD. ODS poprvé od voleb předstihla TOP 09, Svobodní pokořili tříprocentní hranici. Ukázal to průzkum agentury Sanep.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na aktuálně vedoucí hnutí ANO (22,6 %) ztrácí v říjnu druhá ČSSD (21,3 %) 1,3 procentního bodu. Tento rozdíl je v toleranci statistické odchylky a lze tedy říci, že voličský zájem o tyto dvě strany je nadále téměř na stejné úrovni.

Doposud relativně stojaté vody domácí politické scény začíná rozčeřovat téma uprchlické krize, respektive postoje jednotlivých politických představitelů k tomuto tématu a v radikalizace domácí populace.

I přestože hnutí ANO oproti září ztrácí tři desetiny procentního bodu, lze říci, že proti uprchlická rétorika šéfa strany a ministra financí Andreje Babiše zabránila mnohem většímu propadu voličského zájmu o tuto stranu a naopak ji zajistila stávající prvenství. Jakkoli totiž Andrej Babiš získává kladné hlasy za svůj postoj např. k uprchlickým kvótám, na druhé straně ztrácí část voličů, kteří nelibě nesou jeho kauzy jako např. Agrotec a České pošty, nebo některých členů hnutí ANO jako např. místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové a jejího angažmá v ČEZ či trvající diskuse nad střetem zájmů Andreje Babiše. Lze tak říci, že právě postoj Andreje Babiše k uprchlické krizi a radikalizace domácí populace ve vztahu k tomuto tématu převažuje u hnutí ANO nad jistou ztrátou důvěry v hnutí ANO vyvolávající řada negativních kauz či postojů Andreje Babiše.

Oproti tomu zpočátku odmítavý postoj premiéra Bohuslava Sobotky k uprchlickým kvótám a jeho následná rezignace na tento jeho zprvu pevný postoj stál aktuálně sociální demokracii ztrátu 1,4 procentního bodu oproti zářijovým hodnotám. Na druhou stranu jeho prozatím relativně stabilní vedení koaliční vlády a další jeho názory a návrhy řešení a postoje k uprchlické krizi, nadále vytváří z ČSSD jediného adekvátního soupeře hnutí ANO.

Konzistentní postoje dlouhodobě předkládá svým voličům KSČM, která i se i nadále může opřít o aktuální zájem 14,1 % voličů. KSČM tak zjevně své voliče nezklamala ani v otázce postojů k situaci kolem uprchlické krize.

Poprvé od sněmovních voleb, které s konaly v roce 2013 se dostala ODS před TOP 09. Občanští demokraté se těší aktuálně podpoře 9,8 % voličů a atakují tak desetiprocentní hranici. ODS získává zpět dříve ztracenou důvěru rovněž na základě radikálních postojů k uprchlické krizi. K ODS se však rovněž vrací voliči, kteří dříve odešli k hnutí ANO, ale i TOP 09.

Oznámení stávajícího předsedy Karla Schwarzenberga o tom, že již nebude kandidovat na post předsedy TOP 09, a zřejmý nástup Miroslava Kalouska do čela této strany může patrně za částečný odliv voličského zájmu o tuto stranu, která by aktuálně získala podporu 8,2 % hlasů. Voličské oslabení však může být způsobeno i rovněž postojem k uprchlické krizi Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, s nímž se část voličů nemusí ztotožňovat.

Poslední stranou, která by v září zasedla do poslaneckých lavic je KDU-ČSL s aktuálním ziskem 6,4 % voličských hlasů.

Nad tříprocentní hranicí se s aktuálním ziskem 3,6 % hlasů dostala strana Tomio Okamury SPD. Dále se ziskem 3,1 % hlasů udržují nad tříprocentní hranicí Piráti a nově tuto hranici překročili Svobodní, a to rovněž se ziskem 3,1 procentního bodu. Jak SPD, tak i Svobodní rovněž profitují na tématu a postojům k uprchlické krizi, která u domácí populace vyvolává velké emoce a lze říci, že ji v rámci tohoto tématu názorově sjednocuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vytočil politologa: To si dělá srandu? Fraška, režimní kádr, nedá se…

21.11.2019 21:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš si získal na svou stranu část lidí projevem,který pronesl 17. listopadu.V něm…

Babišovi se nelíbí, že vláda rozhoduje o platech starostů

21.11.2019 19:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za absurdní, že vláda rozhoduje o výši odměn starostů a dalších…

Studenti vyzvali premiéra Babiše, aby se jasně vyjádřil k situaci v…

21.11.2019 17:23 Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na…

Pod petici lidovců za ústavní ochranu vody už se podepsaly tisíce lidí

21.11.2019 17:04 KDU-ČSL posbírala po celé republice už kolem 20.000 podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama