Odporné, sám porušuje právní zásady. Politici kritizují Zemana za slova o šaríi

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes prohlásil, že islámští utečenci nebudou dodržovat české zákony a zavedou kamenování nevěrných žen a sekání rukou zlodějům. Podle politiků tak straší veřejnost a zneužívá obavy lidí.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. "Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí," řekl Laudát. "Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu," podotkl Laudát.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. "Pan senátor (Hassan) Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje," reagoval Bělobrádek.

"Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla," napsal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v textové zprávě pro ČTK.

Proti zastrašování veřejnosti se ohradil také místopředseda ODS Martin Kupka. Občanští demokraté přitom sami často varují před bezpečnostními riziky, která může příchod muslimských uprchlíků vyvolat. "Tohle může jenom vyvolávat obavy ve veřejnosti," soudí Kupka o Zemanových slovech. Politici by podle něj neměli lidi strašit, ale nabízet řešení.

Prezidentovi dali za pravdu představitelé hnutí Úsvit - Národní koalice. Předseda hnutí Miroslav Lidinský uvedl, že muslimové vytvářejí zóny, kde uplatňují vlastní zákony. "Islám je agresivní a nechce se přizpůsobovat našim zvykům a právu. Naopak šíří právo šaría, které je pro evropskou kulturu neakceptovatelné," míní válečný veterán Lidinský. "Nebudou respektovat naše zákony. Budou prosazovat své zvyky a své zákony," dodal místopředseda hnutí Marek Černoch.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident "bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi" o uprchlické krizi. "Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni," dodala Dohnalová.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama