Pokrytectví, buzerace. konspirace, neschopná OSN. Čeští politici ostře reagují

ANKETA - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. Uvedl také, že podle důvěrných zdrojů jde o strategii vlády, jak odradit přistěhovalce a uprchlíky od vstupu do země. Čeští politici s ním ale zásadně nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

371

„Podle důvěryhodných zpráv z různých zdrojů není porušování lidských práv migrantů ani ojedinělé, ani náhodné, ale systematické: zdá se, že jde o nedílnou součást politiky české vlády zaměřené na to, aby odradila přistěhovalce a uprchlíky od vstupu do země, nebo aby tam zůstávali," uvedl jordánský diplomat.

„Pochybuji, že by takovou konspirační teorii myslel vážně," reagoval pro EuroZprávy.cz vicepremiér Pavel Bělobrádek na slova komisaře o plánu české vlády.

Lidovec Jan Bartošek pak komisaře zve, aby se do Česka přijel podívat. „Nevím, z jakých informací vysoký komisař OSN vychází. Ani nevím, jestli se sešel s ministrem vnitra, či jiným odpovědným členem kabinetu. Rád bych zdůraznil, že v detenčních zařízeních jsou umisťování ilegální běženci bez řádných dokladů," uvedl pro EuroZprávy.cz Bartošek.

„O ilegální vstup na naše území opravdu nestojíme. Práva uprchlíků končí v první bezpečné zemi. Naše úřady jen striktně dodržují zákony, To jim nelze vyčítat," řekl nám poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Za poslední rok jsem si nevšiml, že by OSN existovala. Místo aby dělala něco pro ukončení imigrační krize, jen neoprávněně kritizuje a dělá chytrou. Proč se nepustí do svých souvěrců, kteří se o uprchlíky zrovna neperou? Proč OSN nekritizuje sama sebe, že se beze studu dívá na zvěrstva Islámského státu, a není schopna proti tomu zasáhnout? Proč OSN neřeší imigrační krizi do Evropy? ČR lidská práva rozhodně neporušuje," domnívá se předseda poslaneckého kubu strany Úsvit Marek Černoch.

Podobně to vidí Černochův stranický kolega Karel Fiedler. krerý upozorňuje, že skutečných uprchlíků je v Česku minimum, ve většině případů jde podle něj spíše o ekonomické migranty. „OSN se probudila ze sladkého nicnedělání a její vysoký komisař z hlubokého spánku? Jak dlouho již trvá konflikt v Sýrii? Čtyři roky nebo pět let? Jaké kroky dosud podnikla v této věci, v tamní oblasti, OSN ? Já bych řekl, že vysoký komisař OSN dění v Sýrii dosud spíše vysoce přehlížel. OSN by místo plané kritiky nás měla spíše pranýřovat ty, co válku v Sýrii, vznik Islámského státu a následný exodus lidí z oblasti způsobili. To by se však OSN místo naší buzerace musela pustit do mocných světa," dodal Fiedler.

„Domnívám se, že azylové právo je u nás tvrději aplikováno (nejspíš s úmyslem odstrašit), řízení mezi státy EU (Dublinský systém) má mezery. Porušování práva je možné, ale ne jako systém, a je třeba ho v individuálních případech doložit," napsal v SMS zprávě pro redakci serveru EuroZprávy.cz Jiří Dolejš (KSČM).

„Prohlášení představitele OSN mě osobně a věřím, že i většinu občanů ČR, uráží. Jsem přesvědčen, že jeho pohled je zkreslený. Věřím, že většina členů vlády dodržuje právní stát a tím dodržuje i právo v detenčních centrech," komentoval pro server EuroZprávy.cz slova komisaře místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Tomio Okamura varuje, že v první řadě nejsou takzvaní uprchlíci skutečnými uprchlíky, ale migranty, kteří cílevědomě porušují právo evropských zemí i České republiky. „A za druhé – s těmi, kdo poruší české zákony, se musí nakládat podle českých zákonů. A jsem přesvědčen, že v případě migrantů zcela po právu. My naopak navrhujeme zákony ohledně nezákonné migrace ještě mnohem zpřísnit, ale vláda rto odmítá," řekl nám předseda hnutí SPD.

„Nerozumím té zprávě. OSN toleruje porušování mezinárodního práva v Jemenu, v Sýrii. OSN není s to pojmenovat příčiny migrační krize a pokrytecky kritizuje Česko," uvedl v SMS zprávě pro EuroZprávy.cz poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Myslím, že se pan komisař mýlí. Nemám rád lidi, co někoho kritizují a nepřesvědčili se sami o realitě na místě." dodal lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský

Témata: OSN | uprchlíci
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi vadí schůzka ministra školství Plagy se šéfem BIS

18.01.2019 01:19 Prezidentu Miloši Zemanovi vadí schůzka ministra školství Roberta Plagy (ANO) s ředitelem…

Na vykupování prasečáků máme, ale na obědy ve školách ne! U Jílkové se…

18.01.2019 00:54 Měli by mít všichni školáci obědy zdarma? Je takové opatření spravedlivé vůči nemocným lidem a…

Roman Onderka byl nominován na 1. místopředsedu ČSSD

17.01.2019 20:04 Poslanec Roman Onderka (ČSSD) získal dnes od jihomoravské organizace ČSSD nominaci na prvního…

Soudce se pustil do Zemana. A Ovčáček se rozhodl, že to tak nenechá

17.01.2019 19:55 Aktualizováno Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa cítí velké zklamání z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama