Uprchlíci se v Česku nemají dobře. Kde je chyba?

Praha - Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve čtvrtek uvedl, že Česká republika systematicky porušuje lidská práva migrantů. S tím souhlasí i ombudsmanka Anna Šabatová, která kritizuje podmínky v detenčních táborech.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem

Šabatová se počátkem týdne sešla s ministrem vnitra Milanem Chovancem, se kterým jednala o zlepšení podmínek v detenčním táboře v Bělé-Jezové. Podle Chovance jsou tamní podmínky vyhovující, ombudsmanka ale tvrdí opak. "Máme informace o tom, že některé věci se v Bělé mění. Ministr sám některé věci konkrétně pojmenoval, takže předpokládám, že se skutečně mění. Ministerstvo například vypsalo výběrové řízení na poskytnutí právní pomoci, což byla jedna ze zásadních připomínek," řekla serveru Aktuálně a dodala: "Pro cizince není zajištěna kvalitní a dosažitelná bezplatná právní pomoc. Je třeba si uvědomit, že stát je povinen zajistit bezplatné právní poradenství – sice ho nemusí vykonávat, ale musí zajistit jeho financování tak, aby bylo pro adresáty bezplatné."

Uprchlíci tak podle ní dostali právní pomoc jen velmi nahodile. "Byla to tak trošku sázka do loterie, někteří ale právní poradenství využít mohli. Jedno z našich zjištění však bylo, že mnozí ze zajištěných vůbec nevěděli, že se k právnímu poradenství mohou dostat," podotkla.

"Bylo to špatně zajišťováno, nikdo tomu nevěnoval pozornost, a dokonce byla zaznamenána celá řada obstrukcí vůči těm, kteří právní pomoc poskytovali. Například jeden advokát tam strávil sedm hodin, ale z toho mohl jen tři hodiny poskytovat právní poradenství. Z údajně organizačních důvodů," vysvětlila.

"Že Bělá není pro děti vhodná, tvrdím už tři čtvrtě roku. Tento názor jsme vyjádřili už ve zprávě z února a také jsme tento názor jako amicus curiae (osoba, jež není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním pohledu na projednávaný případ, pozn. red.) sdělili Ústavnímu soudu. U něj bude projednávána stížnost zajištěného cizince, který byl v Bělé zhruba před rokem se dvěma dětmi a strávil tam asi padesát dnů. Před ústavním soudem namítl, že podmínky tam pro děti nebyly vhodné a že mohl být porušen článek 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který se týká ochrany před špatným zacházením, mučením nebo jiným ponižujícím zacházením," podotkla Šabatová.

Chovanec ale podle ní slíbil, že se situace zlepší. "Jedna budova v Bělé se rekonstruuje, na pokojích se vyměňují matrace. Do zařízení bylo přijato několik nových sociálních pracovníků, vedení přijme i psychologa, který tam doposud nepracoval. Už mezi dvěma mými návštěvami začal v Bělé na plný úvazek pracovat tlumočník na arabštinu. Ministr navíc slíbil, že se pokusí zaměstnat tlumočníka na jazyk farsí – z našich návštěv totiž vyplynulo, že v Bělé jsou vysoce zastoupeni Afghánci," uvedla.

Chyba je podle ní v laxnosti personálu. "Oni už dříve mohli požádat o tlumočení, předpisy na to pamatují. Vedení zařízení už mohlo mít nasmlouvané tlumočníky, kteří mohli překládat po telefonu. Přisuzuji to vysloveně laxnosti personálu. My jsme se jich ptali, kdy naposledy využili možnosti tlumočení, a oni si nebyli schopni ani vzpomenout. Je to zásadní. Z komunikace a jazykových bariér vznikají velké problémy," vysvětlila.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama