Je současná ODS více euroskeptická? Politologové se neshodnou

Praha - Výroky premiéra Petra Nečase a šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (oba ODS), že by Češi měli od Bruselu požadovat navrácení národních pravomocí, si odborníci vykládají různě. Podle politologů oslovených Mediafaxem může jít o posílení euroskepticismu nebo o setrvávání na konzervativních hodnotách.

Přidejte svůj názor

Petr Nečas (ODS), premiér ČR
doporučujeme

Premiér i předsedkyně Poslanecké sněmovny se v posledních dnech vyjádřili ve smyslu, že by Česká republika měla v Evropské unii více bojovat za své zájmy. Miroslava Němcová naposledy hovořila o tom, že by nám Brusel měl vrátit zpět národní pravomoci. Problematický je podle ní i vznik diplomatické služby EU, naopak prosadit by se měla reforma evropských institucí. Výroky obou vedoucích politiků Občanské demokratické strany se tak velmi podobají známým a již tradičním názorům prezidenta republiky Václava Klause.

"Nechci říkat, že by měl Václav Klaus na ODS nějaký přímý vliv, ale Nečas i Němcová byli vždy lidé s názory velmi blízkými názorům prezidenta," sdělila Mediafaxu politoložka Vladimíra Dvořáková z VŠE. Oba politici podle ní mají výrazněji euroskeptický postoj než Mirek Topolánek, ani ten však neměl nijak výrazně proevropská stanoviska.

S nárůstem míry euroskepticismu u občanských demokratů však nesouhlasí politolog Petr Sokol: "Myslím, že v současné ODS euroskepticismus posílen není, poslední výroky premiéra i předsedkyně sněmovny jsou jen standardním projevem členů tradičně konzervativní strany. Decentralizace pravomocí je částečně i politikou samotné EU a například David Cameron s tím v Británii vyhrál volby."

Podle Sokola zůstává u ODS vše při starém a vliv prezidenta Klause je jen ceremoniální. Posun nastal v tom, že se vztahy mezi Hradem a občanskými demokraty zklidnily a urovnaly.

Oba politologové se rozcházejí v tom, zda mohou podobné názory znamenat změnu postoje České republiky k Evropské unii a naopak, jak se na případný vzdor bude dívat Brusel. "EU to jistě vnímá, naše postavení v poslední době nepatří k ideálním a říká se, že například v obsazování funkcí nepatříme mezi favority, protože se všichni bojí, že budeme dělat problémy," myslí si Dvořáková, která však vzápětí dodává: "Nejde ale o nic markantního, v tomto názoru nejsme mezi členskými státy osamoceni."

Naopak Sokol je toho názoru, že výroky Petra Nečase a Miroslavy Němcové nevyvolají v Evropské unii žádný velký rozruch. "Naše politika zůstane podobná jako v době předsednictví. S názory obou politiků ODS asi nebudeme mít mezi členskými státy většinu, ale podporu jistě najdeme," uzavřel.

Loading...
Témata: ODS
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama