Babiš získá databázi snů, cennější byly jen svazky StB, varuje komentátor

Praha – Od nového roky by do praxe měl vstoupit systém kontrolního hlášení DPH. Část senátorů už kvůli tomu podala ústavní stížnost. Argumentují tím, že je v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Komentátor Erik Best varuje, že ministr financí Andrej Babiš tímto způsobem získá „databázi snů“.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Best si myslí, že tento systém vychází z předpokladu, že je každý podnikatel potenciální podvodník. „Presumpce neviny tady neplatí. Vůbec poprvé budou podnikatelé státu muset hlásit všechny vydané i přijaté faktury, čímž odhalí úředníkům finanční správy značnou část svých obchodních tajemství," varuje před tím, co podnikatele čeká, americký novinář.

„Majitelé firem by tak měli z nějakého důvodu věřit, že úředníci tyto informace nezneužijí. Když stát považuje všechny podnikatele za potenciální podvodníky, proč je od podnikatelů nerozumné předpokládat, že i málo placení zaměstnanci finančních úřadů jsou všichni potenciálními podvodníky? Nebo jejich šéfové na ministerstvu financí?" píše Best ve svém komentáři na stránce The Fleet Sheet.

Babiš podle něj získá databázi snů. „Databáze sestavená z těchto dat bude jedním z nejcennějších zdrojů obchodních informací v zemi. Cennější jsou snad jen svazky agentů StB, které byly 'skartovány' po listopadu 1989," dodává komentátor.

Skupina 21 senátorů ve čtvrtek podala ústavní stížnost na kontrolní hlášení u DPH. Opatření je podle nich v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. Ministerstvo financí je přesvědčeno o ústavnosti zákona. Hospodářská komora ČR se ale také přiklání k požadavku odložit účinnost kontrolního hlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Děláme antirevoluci." Minář tepe stav demokracie v ČR, rýpl si do Zemana…

15.11.2019 13:23 Demokracie v Česku je podle organizátora nynějších demonstrací Mikuláše Mináře nemocná a nevzkvétá.…

Odejděte, jestli se vám pravidla nelíbí! Jílkové při debatě o demokracii…

15.11.2019 13:07 V neděli nás čekají oslavy 30. výročí Sametové revoluce. Vyrovnali jsme se s komunistickou…

Babiš se lekl střetu s Minářem? Stáhl ocas a z jeho novin přišel podraz

15.11.2019 12:15 Minář vs Babiš. Tak mohl dnes večer vypadat duel na České televizi v pořadu Události, komentáře.…

Odbor odpadů na MŽP dočasně povede Maršák, bude konkurz

15.11.2019 09:11 Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama