Nedemokratické jednání ve Sněmovně? Komentátor si posvítil na hádky kolem EET

Praha – Poslanci by se měli zabývat elektronickou evidencí tržeb, místo toho ale ve Sněmovna pravicová opozice, která s jejím zavedením ostře nesouhlasí, zatím jen obstruuje. Babiš rád poukazuje na demokratickou vládu většiny, ta skutečná ale zahrnuje i jisté pojistky, připomíná novinář a komentátor Erik Best.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

„Demokracie je založena na vládě většiny, na což s oblibou poukazuje Andrej Babiš. Skutečná demokracie ale zahrnuje i pojistky proti tyranii většiny," píše ve svém pravidelném zpravodaji Best.

Těmito pojitkami podle něj jsou Ústava a Ústavní soud. „Za úkol mají zabránit nespravedlnosti například v situaci, kdy by se většina rozhodla odplížit se s majetkem menšiny. Ústavní soud ale může zasáhnout až v situaci, kdy byl zákon už schválen. Do doby, než většina tyranský zákon schválí, je nejdůležitější pojistkou veřejné mínění," vysvětluje novinář.

Ne všichni členové většiny připom podle něj věří v právo silnějšího. „Ne všichni členové většiny chtějí kontroverzní zákony protlačit legislativním procesem na sílu. Obstrukce jsou demokratickým prostředkem menšiny, kterým může zbrzdit nebo zastavit proces schvalování a zvýšit povědomí o návrhu zákona," připomíná v souvislosti s děním kolem EET americký novinář.

Jenže ne vždy se ve Sněmovně skutečně demokraticky jedná. „Už méně demokratickou je snaha většiny zamezit legitimním obstrukcím tím, že se uchýlí k takovému typu pokoutního jednání, jakého jsme byli v pátek v Poslanecké sněmovně svědky" dodává Best.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padne Babiš při volbách 2021? Opozice reaguje na výzvu Milionu chvilek

16.11.2019 21:53 Aktualizováno Lídři opozičních politických stran souhlasí s výzvami spolku Milion chvilek, které zazněly na…

Vznikne velký šik proti Babišově vládě? Minář apeloval na opoziční strany

16.11.2019 19:39 Aktualizováno Spolek Milion chvilek vyzval na dnešní demonstraci na pražské Letné demokratické opoziční strany,…

OBRAZEM: Češi účtují s Babišem. 300 tisíc lidí vyrazilo na Letnou

16.11.2019 19:06 Až 300.000 lidí dorazilo dnes do Prahy na Letnou, aby si připomněli třicáté výročí pádu…

"Čápi, vemte si ho i s hnízdem!" Demonstrace proti Babišovi dopadla nad…

16.11.2019 18:17 Aktualizováno Dnešní demonstrace dopadla podle mluvčího iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama