Jak se změní vězeňství v ČR? Pelikán a Dohnal představili hlavní body koncepce

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán(ANO) a šéf Vězeňské služby Petr Dohnal dnes představili hlavní body koncepce vězeňství do roku 2025. Plán, který podle Pelikána vznikal zhruba rok, je pojatý jako cesta odsouzeného, na jejímž konci by mělo být jeho začlenění do společnosti. Na koncepci se podílel široký tým lidí z Vězeňské služby, Probační a mediační služby, z řady ministerstev a dalších institucí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Důkladný vstupní pohovor při nástupu odsouzeného do věznice, dluhové poradenství, vzdělávání a především zaměstnávání vězňů. Takové jsou hlavní body koncepce, která byla dnes oficiálně představena. Cílem je snížit recidivu, jež je nyní sedmdesátiprocentní, na zhruba 50 procent.

Změny mají podle Pelikána zajistit, aby se protuštění vězni do vězení už nikdy nevrátili. Vězeňská služba se podle něj tímto problémem doposud zabývala jen okrajově, protože řešila spíše otázku, jak vězně střežit. „Víme, že mezi pachateli trestných činů je řada lidí, kteří se ke kriminální kariéře dostali shodou okolností. Chceme se pokusit využít jejich trestu k tomu, abychom jim pomohli začít normální, nekriminální život," řekl ministr.

Dohnal se s Pelikánem shodl i na tom, že je potřeba změnit prostředí ve výkonu trestu. „Věznice nejsou stavěné na to, aby člověka vychovaly a zpět začlenily, ale na to, aby si tam mechanicky odseděl trest," podotkl ministr s tím, že velké ložnice s osmi až deseti vězni k nápravě pachatelů nepřispívají. Dohnal podotkl, že řada věznic pamatuje ještě Rakousko Uhersko.

Trestanec by tak měl nejprve absolvovat vstupní pohovor, po kterém by mu byl vybrán individuální program zacházení šitý na míru. Ve spolupráci s ministerstvem práce chce ministerstvo spravedlnosti vytypovat, jaké profese jsou na trhu práce potřebné, a tomu přizpůsobit nabídku rekvalifikačních kurzů. Vězni by také měli mít k dispozici poradenství ohledně svých finančních problémů, protože právě dluhy jsou významnou příčinou recidivy.

Pak by mělo následovat zaměstnání. Jeho míra je podle ministra dnes velmi neuspokojivá, reálně prý pracuje asi 40 procent odsouzených. Je to zároveň cesta, jak dát vězňům pracovní návyky, perspektivu a peníze, které potřebují k umoření dluhů. Ministerstvo chce preferovat ty zaměstnavatele, kteří si vězně ponechají i po jejich propuštění.

Uvnitř věznic by pak vězni mohli ve větší míře vyrábět například nábytek pro státní instituce, šít uniformy nebo pěstovat si vlastní jídlo. Šéf Vězeňské služby Dohnal doplnil, že chce umožnit věznicím více zaměstnávat vězně i na nestřežených pracovištích.

Už od letoška hodlá šéf Vězeňské služby zintenzivnit práci s vězni, kteří budou brzy propuštěni z výkonu trestu. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi chce dosáhnout toho, aby vězni při odchodu z vězení měli zajištěno bydlení a práci a aby se o sebe uměli postarat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dodržujte opatření, omezte kontakty, zůstaňte doma, apeluje Babiš na…

28.10.2020 15:27 Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš …

Senát rozhodne o nových zákonech kvůli koronaviru

28.10.2020 14:57 Zákony, které se vztahují ke koronavirové krizi, bude ve čtvrtek schvalovat Senát. Očekává se, že…

Klaus: Vláda opatřeními omezuje svobodu a likviduje ekonomiku

28.10.2020 11:53 Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii…

Politici připomínají vznik státu položením věnců na Vítkově

28.10.2020 10:58 Představitelé státu připomínají vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama