Hazard, vydírání, korupce. Přestřelka mezi Babišem a senátorem se pěkně zvrhla

Praha – Přestřelka mezi ministrem financí Andrejem Babišem a senátorem Ivo Valentou zřejmě jen tak neskončí. Oba politici a podnikatelé na sebe útočí kvůli regulaci hazardu, placení daní i jiným věcem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Holding Synot  minulý týden oznámil, že už dál nebude sponzorovat profesionální sport, protože skupina bude muset platit vyšší daně z hazardu. Sport tak rázem přijde o 120 milionů korun. Právě kvůli Synotu a daním se do Valenty pustil Babiš, který se zajímalo o to, kde společnost platí daně.

Babiš se do Valenty opřel na svém blogu na serveru iDnes.cz. „Konečně tedy lidé vidí, že pan Valenta českému státu opravdu nic nedaruje, jakkoli se vždy tvářil jako dobrodinec a velký patriot. Právě kvůli lidem, jako je Valenta, se Česká republika stala jednou velkou hernou, kde provozovatelé hazardu dlouhé roky neplatili téměř žádné daně," zaútočil ministr na majitele Synotu.

Lidé kolem hazardu podle něj dlouhé roky „bezostyšně využívali minimálního daňového zatížení a téměř neexistující regulace a státního dozoru v této oblasti pro vlastní zisk a na úkor občanů této země". Herny podle něj vytlačovaly živnostníky z center měst, v některých lokalitách zvýšily kriminalitu a z lidí udělaly gamblery závislé na sociálních dávkách.

I proto je prý logické, že chce stát věc dostat pod kontrolu. „Naším návrhem se z divokého východu, kde neplatí žádná pravidla, posouváme na západ," tvrdí Babiš. Vysoké zdanění podle něj funguje i v jiných zemích a nikdo se nad tím nepozastavuje. „Rád bych podotkl, že sázkařské společnosti dále hrdě podporují Premier League a trapně nevydírají veřejnost tím, že přestanou dávat peníze na podporu sportu a další marketingové aktivity," posteskl si Babiš.

Valenta podle něj předvádí „cynické vydírání občanů a obyčejný politický lobbing". „Není škoda, že lidé jako pan Valenta ze sportu odejdou. Ve skutečnosti totiž tihle lidé bojují proti sportu. Protože právě ty návrhy, proti kterým bojuje, přinesou do sportu více peněz. Vyšší odvody, které jsme prosadili a které platí už od letošního roku, dodají jen letos do státního rozpočtu o 1,8 miliardy korun navíc. Přilepší si ale i obecní rozpočty a Český olympijský výbor," vysvětluje Babiš, že právě tyto peníze stát využije na financování neprofesionálního sportu.

„Ostatně prvoligové kluby budou zajisté schopny najít si nové sponzory, a to třeba i takové, kteří se nepodíleli na korupci ve sportu. Je proto jen dobře, když pan Valenta dodrží své slovo a ze sportu odejde. Zbytečné problémy si tím možná ušetří i sám. Už jednou musel kvůli korupci ve sportu platit pokutu 350 000 korun," dodal ostře předseda hnutí ANO.

I proto mu Valenta vše vysvětlil. „Dovoluji si reagovat na dotaz A. Babiše, který předstírá, že neví, kde SYNOT platil daně od svého založení. Samozřejmě, že v jednotlivých zemích, kde působí. To znamená, že české společnosti vždy hradily daně v České republice. Celkové odvody skupiny SYNOT v ČR jen za posledních 10 let přitom činí 6,2 miliardy korun! Do sportu za tuto dobu skupina SYNOT investovala přibližně 500 milionů korun," uvedl.

Dodal, že Babiš zřejmě neunese, když ho „někdo kritizuje, nebo se rovnou před ním neplazí po kolenou". „V naší zemi si totalitním způsobem usurpuje moc a kdokoliv se mu postaví, je ihned označen za zloděje, podvodníka nebo tuneláře. Pan Babiš by měl ale začít nejdříve u sebe," rýpnul si senátor.

Pokud si prý přeje, aby jeho kyperská společnost zveřejnila smlouvu s Fotbalovou asociací, měly by Babišovy firmy zveřejnit své dotační nebo akviziční smlouvy. „Možná bychom se teprve pak skutečně dozvěděli, jak mohou vypadat vyděračské smlouvy. Také by měl celému národu říct, jak to bylo s dotacemi pro jeho Čapí hnízdo, které nyní prošetřuje nejen Evropská unie, ale také policie ČR. Doslova mne také šokuje, že si pan ministr usurpuje osobní zásluhy na finančních prostředcích, které stát poskytuje českému fotbalu. Rád bych mu připomněl, že to nejsou JEHO peníze, ale peníze daňových poplatníků. Zajímalo by mne proto, kolik na sport přispívají firmy pana ministra, když Agrofert ročně utrží přes 166 miliard korun!" poukazuje Valenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Slovenská prezidentka Čaputová strávila den v Česku, sešla se se…

20.06.2019 22:48 Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 22:00 Aktualizováno V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala…

20.06.2019 21:18 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v…

20.06.2019 20:34 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama