Jak si vede Sobotkova vláda? Češi odpovídali ve velkém průzkumu. Čtěte výsledky

Praha - V únorovém výzkumu se Centrum pro výzkum veřejného mínění podrobněji zaměřilo na hodnocení vlády Bohuslava Sobotky. Oslovení občané měli za úkol prostřednictvím otázky zjišťující míru spokojenosti či nespokojenosti zhodnotit program vlády, její činnost, komunikaci s veřejností, personální složení a osobu jejího předsedy.

Vláda ČR

Ve vztahu k vládě Bohuslava Sobotky jsou lidé o něco více spokojeni než nespokojeni s jejím programem, u všech ostatních položek v současnosti převládá nespokojenost. V případě programu vlády spokojenost vyjádřily více než dvě pětiny (43 %) dotázaných, když 5 % uvedlo, že je „rozhodně spokojeno" a 38 % řeklo, že je „spíše spokojeno". Nespokojenost s programem vlády vyjádřila o málo více než třetina (36 %) respondentů, v tom 25 % je „spíše nespokojeno" a 11 % „rozhodně nespokojeno". Pětina (21 %) lidí se k programu Sobotkovy vlády nedokázala konkrétně vyjádřit.

Mezi ostatními zkoumanými položkami relativně nejlépe vyznělo hodnocení osoby premiéra, s nímž jsou spokojeny asi dvě pětiny (41 %) veřejnosti, když 6 % je spokojeno „rozhodně" a 36 % „spíše", zatímco nespokojena v tomto ohledu je polovina (51 %) občanů, v tom 31 % „spíše" a 20 % „rozhodně", a necelá desetina (8 %) se nedokázala rozhodnout.

O něco hůře lidé hodnotí dosavadní činnost vlády, s níž je spokojeno 37 % občanů, v tom většinou „spíše" (33 %), zatímco „rozhodně spokojeni" jsou jen čtyři lidé ze sta (4 %). Nespokojenost s činností vlády tvoří nadpoloviční většinu (55 %), přičemž 38 % občanů je „spíše nespokojeno" a 17 % je „rozhodně nespokojeno", 8 % zůstalo nerozhodnuto.

Podobné, respektive nepatrně horší, je hodnocení komunikace vlády s veřejností. V tomto případě podíl spokojených dosahuje úrovně jedné třetiny (34 %), když 4 % dotázaných uvedla, že je v tomto směru „rozhodně spokojena", a 30 % řeklo, že je „spíše spokojeno". Nespokojenost vyjádřilo 57 % respondentů, v tom 38 % „spíše" a 19 % „rozhodně". Zbývajících 9 % zvolilo odpověď „nevím".

Relativně nejhůře hodnoceným aspektem, byť v porovnání s předchozí položkou statisticky srovnatelně, se ukázalo být personální složení vlády. S lidmi, kteří vládu Bohuslava Sobotky tvoří, jsou podle vlastního vyjádření aktuálně spokojeny tři desetiny (31 %) občanů, když jen 2 % uvedla, že jsou spokojena „rozhodně", a 29 % sdělilo, že je spokojeno „spíše". Nespokojenost dosahuje bezmála tří pětin (59 %), v tom 38 % je „spíše nespokojeno" a 21 % je „rozhodně nespokojeno". Desetina (10 %) respondentů se nedokázala rozhodnout.

Podrobnější analýza ukázala vyšší podíly vyjádření spokojenosti zejména mezi občany, kteří důvěřují současné vládě, kteří jsou spokojeni nebo „ani spokojeni, ani nespokojeni" se současnou politickou situací a kteří preferují ČSSD, ANO a v menší míře i KDU-ČSL, uvedl soc.cas.cz.

Naopak vyšší míru nespokojenosti ve všech ohledech vyjadřovali lidé, kteří negativně hodnotí současnou politickou situaci, kteří by rozhodně nešli volit, kteří nedůvěřují jak vládě, tak i ostatním ústavním institucím. Voliči ODS jsou více nespokojeni s programem a činností vlády a s osobou jejího předsedy. Také ti, kteří by volili TOP 09, vyjadřují vyšší nespokojenost s činností vlády a s osobou jejího předsedy. Z hlediska sebezařazení na škále levice-pravice je na levici vyšší spokojenost s programem vlády a se samotným premiérem, což naopak ti, kdo se hlásí k pravici, přijímají s vyšší nespokojeností. Kromě toho pravicově orientovaní vyjadřují vyšší nespokojenost s činností vlády a lidé hlásící se ke středu jsou naopak spokojenější se složením vlády a s její činností.

"Porovnáme-li výše uvedené výsledky s tím, jak byly v minulosti na základě stejné otázky hodnoceny předchozí vlády, můžeme říci, že vláda Bohuslava Sobotky si u české veřejnosti stále stojí relativně dobře," uvedli autoři průzkumu.

Historicky ve všech ohledech výrazně lépe hodnocenou vládou byla jen „nestranická" překlenovací vláda Jana Fischera, naopak obě předchozí klasické politické vlády středopravicových koalic pod vedením Mirka Topolánka a Petra Nečase byly ve všech ohledech vždy vnímány výrazně kritičtěji. Přesto v porovnání s loňským lednem, kdy byla ve výzkumu vláda Bohuslava Sobotky hodnocena naposledy, došlo u všech položek výraznému poklesu spokojenosti (řádově o deset procentních bodů) a vesměs k ještě o něco vyššímu nárůstu podílu nespokojených.

Témata: průzkumy | Vláda ČR

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 17:17 Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 15:09 Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Piráti a Starostové by chtěli založit při vládě skupinu až 50 analytiků

23.09.2021 12:15 Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády,…

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

23.09.2021 11:42 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

23.09.2021 11:07 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Související:

Právě se děje

reklama