Je nutné oddělit zákonem ekonomickou a mediální moc od té politické, tvrdí Sobotka

Praha – Zákony by měly zajistit oddělení mediální a ekonomické moci od té politické. Při interpelacích ve Sněmovně o tom mluvil premiér Bohuslav Sobotka. Pokud budou ve Sněmovně návrhy, které budou pomáhat tomu, aby se oddělila politika od byznysu, je to podle Sobotkova mínění správná cesta.  ODS se pak zajímala o kauzu kolem ministra financí Andreje Babiše a jeho Čapího hnízda.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky

Sobotka o tom dnes mluvil při interpelaci Tomia Okamury (SPD) v souvislosti se snahou TOP 09 přidat do vládní novely zákona o střetu zájmů pravidlo, podle kterého by členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Ministra financí Andreje Babiše (ANO), který vlastní skupinu Agrofert včetně mediální skupiny Mafra, ale Sobotka přímo nejmenoval.

Politiku musí podle Sobotky kontrolovat občané a média. „Já si myslím, že politika musí být kontrolována, politiky musí kontrolovat občané, politiky musí kontrolovat média.  V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, tak už v demokracii kontrola nefunguje. Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou oddělili od té politické, aby tady tedy nebyl přímý výkon podnikatelských, řídících funkcí v obchodních společnostech," řekl Sobotka.

„My se snažíme zpřísnit zákon o střetu zájmů, snažíme se poskytnout občanům více informací o poměrech lidí, kteří je zastupují ve veřejných funkcích, chceme, aby občané k těmto informacím měli jednodušší přístup prostřednictvím registru, který je navržen. To jsou změny, které podle mého názoru vycházejí vstříc požadavkům na transparentnější prostředí v politice. A pokud zde budou návrhy, které budou dále pomáhat tomu, aby se oddělila politika od byznysu, tak si myslím, že to je správná cesta," dodal.

Zákony nepočítají s novou situací, kdy získávají ústavní funkce člena vlády nebo senátora lidé, kteří mají velké firmy a majetky, uvedl. V Senátu zasedá například majitel loterijní skupiny Synot Ivo Valenta.

"Když se proměňuje politické prostředí, tak je potřeba zákony upravit, změnit, je potřeba zákony zpřísnit," uvedl premiér. Jak hlasování dopadne, ale nepřejímal. Každý by prý měl volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a také podle programu, který reprezentuje a za který byl zvolen.

Premiér čelil také dotazu předsedy ODS Petra Fialy na podezření, že Babišův Agrofert získal neoprávněně 50 milionů korun z evropských fondů na výstavbu benešovské luxusní farmy Čapí hnízdo. Okolnosti přidělení dotace oficiálně vyšetřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF), projekt prověřuje i česká policie.

„O tom Andrej Babiš v televizním dokumentu prohlásil, že je to nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. No tomu já samozřejmě věřím, že vymyslet projekt, u kterého hlavně vymyslíte, jak obejít předpisy tak, abyste získal dotaci 50 miliónů, to je skutečně něco, za co se pan ministr financí mohl pochválit. Ale já si nemyslím, že se chválit měl," rýpnul si Fiala.

Podle Sobotky je důležité, aby se uskutečnilo „důsledné nezávislé prošetření", a není podle něho vhodné, aby se k němu vyjadřoval. „Jsou to věci, které se odehrály před zahájením mandátu současné vlády, a já nechci zde nahrazovat policejní vyšetřování, nechci zde nahrazovat šetření ze strany Evropské unie a také zde nechci předbíhat nebo snad vyvozovat nějaké závěry, které doposud vyvozeny nebyly," řekl taky Sobotka.

Ministr financí neoprávněné čerpání opakovaně odmítá. „Pokud tady budou nějaké konkrétní výsledky, konkrétní závěry, tak na základě těchto konkrétních závěrů by měl jednat ten, kdo je s touto záležitostí spojen," uvedl Sobotka.

Podle Fialy premiér kolem vyšetřování Čapího hnízda „pokrytecky kličkuje". „ Mně se zdá, že když jste byl v opozici, tak jste projevoval mnohem více odvahy, politické odvahy, než kterou projevujete teď jako předseda vlády, který je odpovědný za jednotlivé ministry. Tady máme zjevný problém nejenom permanentního střetu zájmů, který je také neodpustitelný a který vy také tolerujete, ale už i podezření, obvinění, vyšetřování, to jsou přece věci, které znedůvěryhodňují pozici ministra financí, ale nejenom pozici ministra financí, znedůvěryhodňují celou vaši vládu," uvedl šéf ODS.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Související:

Právě se děje

reklama